BANKACILIK

Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir mi?

Herhangi bir durumda, bankaların hesaplara bloke koyma hakkı yasal olarak vardır. Banka maaş hesabına bloke koyabilir mi sorusunun en net cevabı budur. Sadece emekli maaşı hariç, diğer tüm hesaplara bloke konulabilir. Hatta bazı istisna durumlarda ( yazılı imzalı belge varsa) emekli maaşına bile bloke ve haciz koyulabilir. Bu işlemi banka kendi kararı ile pek yapmaz. Sadece aşırı aktif ve şüpheli hesaplar için, tedbir amaçlı bloke koyar ve müşteriden geçerli bir açıklama yapması beklenir. Bunun haricinde bankalar, sadece yazılı emir ve talepler doğrultunda hesaplara bloke koyarlar. Bir bankada maaş hesabınız varsa ve üzerinizde icra veya haciz işlemi devam ediyorsa, hem kendi çalıştığınız banka tarafından, hem de borçlu olduğunuz kurum veya şahıslar tarafından 4/1 oranında bloke uygulanır. Ve her ay maaşınızdan bu tutar kesilir. Bu hukuki olarak bankalara verilen bir haktır. Bunu gördüğünüz anda, önce bankanızı arayarak bloke nedenini öğrenmeniz gerekir.  

Maaş hesabına bloke

Maaş hesabı olan müşteriler, bankalar için her ne kadar önemli müşteri sınıfında olsalar da, hukuki sürece girildiğinde, maaş hesabına bloke işlemi uygulanabilir. Tedbir amaçlı olarak, hesabın tamamına veya bir bölümüne bloke koyulabilir. Bloke koyulma sebebine bağlı olarak, bloke oranları değişebilir. Eğer haciz nedeni ile bloke koyulmuş ise, yasal olarak 4/1 oranını aşamaz. Yani maaşınızın dörtte birinden fazlasına haciz işlemi uygulanamaz.  Çünkü hayatınızı devam ettirebilmeniz için, maaşınızın bir kısmını ihtiyaçlarınız için kullanmanız zorunludur. Kalan kısmına bloke koyulabilir. Eğer hakkınızda yasal bir süreç devam ediyorsa ve devlet tarafından yazılı emir varsa, bankanız maaş hesabınızın tamamına bloke koyabilir. 

Hesaba bloke nedir?

Hesaba bloke işlemi; bankadaki hesabınızın geçici veya kalıcı bir süre için bloke edilmesi yani hesabın kullanımınım kapatılmasıdır. Bazı blokelerde sadece para girişine izin verilir ve para çıkışına izin verilmez. Bu genellikle borç blokelerinde yapılır. Haciz işlemlerine ayrılması için, gelen para girişleri borsa yatırılır. Bu işlemler otomatiktir. Örneğin 20.000 TL tutarında bir borç blokesi koyulmuşsa ise, hesabınız -20.000 TL olarak görülür ve her hesaba yatan para, bu paraya eklenir. Borç kapanınca, hesabınız normale döner. Eğer yasal nedenlerden dolayı bloke koyulmuş ise, sadece blokeyi koyduran kurumdan yazılı belge alarak blokeyi kaldırtabilirsiniz. Bu durumda, bankanızın yapabileceği hiç bir şey yoktur. Bireysel, sözlü ve yazılı talepler ile bloke kaldırılmaz. 

Maaş hesabına bloke koyulma nedenleri

Bankalar için maaş hesapları özel statüde görülse de, zorunlu ve kanuni durumlarda maaş hesabına bloke koyma işlemi yapmaktadırlar. Bu durumlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz: 

  • Haciz ve icra ( Sadece borçlu tarafından bloke koyulabilir. 4/1 oranında)
  • Şüpheli işlem hareketleri
  • Bahis ve şans oyunları ödemeleri
  • Aşırı yoğun hesap hareketleri
  • Güvenlik nedeni ile ( hesap çalınması, yanlış internet girişi denemeler )
  • Masak incelemesi ( sadece devlet tarafından konulur)

Bunların haricinde hiçbir şekilde bireysel yazılı ve sözlü başvurularda, banka hesaplarına bloke koyulması söz konusu değildir. Sadece maaş hesabı değil, diğer vadeli – vadesiz – yatırım hesapları dâhildir. Maaş hesabınızda buna benzer sorunlar yaşarsanız, öncelikle şubeniz ile görüşüp bloke nedenini öğrenin ve aşağıdaki hesaba bloke işlemini kaldırma yollarını deneyin. Bloke kaldırma başvurularınızı mutlaka yazılı olarak yapmanızı tavsiye ediyoruz. Sözlü talepler kesinlikle dikkate alınmamaktadır. 

Maaş hesabına koyulan bloke nasıl kaldırılır?

Hesaba blokenin ne olduğunu ve Banka maaş hesabına bloke koyabilir mi sorusunun yanıtını anladığımıza göre, maaş hesabına koyulan bloke kaldırma yollarına göz atalım. 

  • Önce bloke sebebini öğrenin. Bazı bankalar telefonda bilgi vermek istemeyebilir. Direkt hesabınızın olduğu şube ile görüşün veya şubeyi ziyaret edin
  • Borç, haciz veya icra nedeni ile koyulmuş ise önce borcunuz ödemeniz ve borçludan temiz kâğıdı alıp bankaya ibraz etmeniz gerekir
  • Banka tarafından güvenlik amacıyla bloke koyulmuş ise, anında blokeyi kaldırabilirsiniz. Hatta bu işlemi telefonda bile yapabilirsiniz. 
  • Devletin yetkili kurumları tarafından soruşturma veya tahkikat amaçlı bloke koyulmuş ise, işiniz biraz zor. Çünkü bu blokeyi kaldırabilmeniz için birçok yere başvuru yapmanız ve onlarca belge ile uğraşmanız gerekebilir. Biliyorsunuz bu tür bürokratik işlemler uzun sürebiliyor. 
Daha fazla

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close