KREDİLER

Bireysel Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

2019 yılında arama motorlarında en çok aranan kelimelerden biri olan Bireysel kredi borcu ödenmezse ne olur sorusunun en net ve kesin cevaplarını bu yazımızda paylaşacağız. Kulaktan dolma bilgiler ile strese girmenize gerek yok. İnternette her okuduğunuz bilgi doğru bilgi değildir. Maalesef bilgi kirliliği nedeni ile borçlular daha çok stres yaşamakta ve ne yapacağını bilmemektedir.


Bu konuda size kesin bilgiler vereceğimizden emin olabilirsiniz. Borçlular için öncelikli tavsiyemiz, sakin olmalarıdır. Şu an milyonlarca vatandaşın borç kıskacında olduğunu ve ekonomik sorunlarla mücadele ettiğini unutmayın. Bu konuda yalnız değilsiniz. Bankadan herhangi bir nedenden dolayı kredi çektiniz ve borcunuzu ödeyemeyecek duruma geldiniz. Peki, bundan sonraki süreç nasıl işler? İşte adım adım yaşanacaklar listesi: 

  • Belirlenen kredi taksitlerinizi 1 ay sonunda ödemediğiniz zaman, ayın sonunda bankanızdan uyarı sms ve telefonlar gelmeye başlar. Sayın xx, kredinizin taksitini lütfen ödeyiniz vs. şeklinde ilk mesajlar gelmeye bağlar. 
  • Eğer borç ikinci aya sarkarsa, aramalar ve mesajlar artar ve uyarılar sertleşmeye başlar. Sürekli aranır ve taciz edilirsiniz. Bu aramalar bazen tehdit boyutuna ulaşır ve derhal borcunuzun ödenmesi konusunda sert uyarılar alırsınız
  • Ödenmeyen borcun süresi 2 ayı doldurduğu zaman, bankanızın hukuk departmanı devreye girer ve hukuksal olarak işlem başlanacağı yönünde uyarı yapılır. Bir yandan da size borcun yapılandırılması konusunda teklif sunulur. Eğer hiç birini kabul etmeyip, borcu ödemez veya ödeyemezseniz artık hukuksal süreç başlatılır ve noter kanalı ile ödeme emri gönderilir. Bu belgede en geç 1 hafta veya 15 gün içinde borcunuzun tamamının ödenmesi istenir.
  • Noter ihbarnamesine rağmen ödeme yapmazsanız, icra dosyasınız açılır ve artık siz de 5 milyon icralı vatandaştan biri oldunuz demektir. 
  • İcra sürecinde haciz işlemleri başlatılır ve borcunuza faiz yüklenmeye başlar. 5 bin olan borcunuz bir anda 10 bin lira olabilir. 
  • Maaşlı çalışan iseniz, maaşınıza 4/1 oranında haciz konulur. İlk yapılacak işlem budur. Eğer borcunuz çok yüksek ise ve maaş haczi bunu karşılamıyorsa, üzerinize kayıtlı olan araç veya gayrimenkullere haciz işlemi yapılır.
  • Eğer üzerinize kayıtlı olan maaş, gayrimenkul veya araç gibi hiç bir şey yok ise, hiç bir şey yapmanıza gerek yoktur. Bankanın da yapabileceği bir şey yoktur. Ev haczi durumu onlar için avantaj sayılmadığı için, sadece sık sık arayıp taciz etmekten başka yapabilecekleri pek bir şey bulunmamaktadır. Bu süreçte hiçbir tehdidi ciddiye almayın. Çünkü hiç birinin geçerliliği yoktur. Herhangi bir belgeye ödeme konusunda imza atmadığınız sürece, bir sorun yaşanmaz.
Bireysel kredi borcu ödenmezse ne olur ?

Kredi borcu icra

Aldığınız kredi taksitlerini 2 ay üst üste ödemediğiniz takdirde, 3. Ay icralık olursunuz ve konu mahkemeye taşınır. Bu icra dosyasına itiraz edebilirsiniz elbette ama olan borca itiraz etmek bir şeyi değiştirmeyecektir. Mutlaka hemen 7 gün içinde icra dairesine mal beyanında bulunmanız gerekir. Üzerinizde kayıtlı bir şeyin olup olmaması önemli değil, kesinlikle mal beyanında bulunmanız şarttır. Maaş, araba veya gayrimenkul kaydınız yoksa bile, bir dilekçe ile mal beyanında bulunun ve borcu kabul ettiğinizi ama ödeme gücünüzün olmadığını ibraz edin. Bu süreçten sonra, borç faizi devam eder ve tacizler belli dönemlerde artar. Zaten 3 yıl boyunca ödenmeyen borçlar varlık şirketlerine devir edilmektedir. Bu varlık şirketleri ile kolayca anlaşma yoluna gidebilirsiniz. 10.000 TL olan borcunuzu 3.000 lira karşılığında anlaşma yolu ile kapatabilirsiniz. 

Kredi borcu nedeni ile hapis

Banka avukatlarının borçluyu en kolay tehdit etme yöntemidir! Kredi borcu nedeniyle hapis cezası kesinlikle yoktur. Bu konuda hiçbir endişeniz olmasın. Avukatların taciz mesajlarına, tehditlerine ve aramalarına aldırmayın. Hakkınızda arama kararı çıkartıyoruz, bankayı zarara uğrattığınız için dolandırıcılık davası açıyoruz, evinizi polisle basacağız, sizi hapse atacağız gibi tehditler alırsanız, derhal avukat hakkında baroya suç duyurusunda bulunun.


Avukatın ceza almasını kesin olarak sağlarsınız. Asla bu tehditlere izin vermeyin ama sakın telefonda tartışmayın. Eğer bankaya veya icra dairesine ya da avukata, bu borcu ödeyeceğim şeklinde yazılı belge verip imzalarsanız ve o borcu belirlenen tarihte ödemezseniz, 15 günden 3 aya kadar hapis cezasına çarptırılırsınız. Gerçi şu an son çıkan kanunlar ile bu ceza davası da kalkmak üzere ama yine de kesinlikle hiçbir belgeye imza atıp, ödeme sözü vermeyiniz. 

Kredi borcu yapılandırma

Eğer gerçekten borcunuzu ödemeye niyetiniz varsa ama imkânlarınız kısıtlı ise, bankanın sunduğu kredi borç yapılandırması teklifini kabul etmelisiniz. Bu teklif genellikle uzun vade seçeneklerine sahiptir ve aylık belli miktarlarda borcunuzun ödenmesi sağlanır. Bunu yaparsanız, Bireysel kredi borcu ödenmezse ne olur sorusunun yanıtları ile muhatap olmazsanız ve borç yükünüzden kurtulursunuz. Tavsiyemiz, borcunuzu yapılandırın ve imkânlar doğrultusunda yavaş yavaş ödeyerek kapatın. Yapılandırma için mutlaka bankanız ile görüşün ve vade sayısını olabildiğince esnek tutun.

Etiketler
Daha fazla

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close