KRİPTO PARA

Bitcoin Güncel Durum 2019

Son 10 yılın en çılgın internet projelerinden biri olan Bitcoin, oluşumunun üzerinden yıllar geçmesine rağmen, özellikle son 3 senedir dünyayı kasıp kavurmaya başladı. Kim tarafından ve ne zaman ortaya çıktığı hala tartışılan ve hakkında çeşitli söylentiler olan Bitcoin, kısaca bir sanal para birimidir. İlk etapta internet alışverişlerinde kullanılmak üzere icat edildiği belirtilse de, şimdilerde yüzlerce uluslararası borsada işlem gören çok kıymetli bir varlık olarak devam etmektedir. 2018 yılında 20.000 dolara dayanan piyasa değeri ile tüm dünyada yankı uyandıran bu dijital para birimi, ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bitcoin güncel durum 2019 yılında olağan seyrinde devam ediyor. Eylül ayının ortalarında 10.000 dolar civarında bir piyasa değerine sahip olan bu kripto para, her geçen gün yatırımcılar tarafından kullanılmaya hızla devam etmektedir. 

Bitcoin güncel durum 2019

Bitcoin fiyat tahmini

Bu konuda fiyat vermek ve insanları yönlendirmek istemiyoruz. Çünkü Bitcoin fiyat tahmini yapan en uzman ve ünlü analistlerin bile hiçbir dediği tutmuyor. 2018 yılının son çeyreğinde, Bitcoin fiyatının 100.000 dolar olacağını söyleyen finans uzmanları, Bitcoin 8.000 dolar civarına düşünce neye uğradıklarını şaşırdılar. Kripto para dünyası çok çalkantılı bir piyasadır. Balina adıyla anılan para babalarının yönlendirdiği böylesine gel gitler yaşayan bir piyasada, fiyat tahmininde bulunmak gerçekten çok zordur. Uzmanlar 2020 yılına girerken, fiyatının 40.000 dolar olacağını söylese de, siz yine de temkinli olun ve yatırımlarınızı kendinize göre ayarlayın. Hiç kimsenin önerisi ile Bitcoin yatırımı yapmayın. Bunu önermiyoruz. 

Bitcoin düşer mi? Bitcoin yükselir mi?

Geçmiş yıllara baktığımızda, uzmanların öngörülerinin hiç birinin tutmadığını rahatlıkla görebilirsiniz. 20.000 dolar olacak denilen aylarda 8000 dolar oldu. 3000 dolara düşecek denilen aylarda ise 13500 dolar oldu. Yani Bitcoin fiyatı hep ters köşe yaptı. Özellikle sosyal medyada ahkâm kesen fenomenleri asla dikkate almayın. Eğer bu borsada yatırım yapmak istiyorsanız, kendi analizinizi kendiniz yapın ve Bitcoin takibini kendiniz yapın. Bitcoin bir yatırım aracı değildir. Asıl amacı internet alışverişlerinde kullanılmaktı. Ama zaman içerisinde maalesef rayından çıktı ve borsalarda işlem görmeye başlayınca piyasalar karıştı. Eğer Bitcoin yatırımı yapacaksanız, bütçenizi aşmayan miktarlarda yatırım yapın. Düşük fiyattan satın alıp, yükseldiğini gördüğünüz anda hemen kazancınızı alıp satın. Bitcoin yükselişte iken yatırım yapılmaz. Düşükken alınır ve yükselince satılır. Altın kural budur, unutmayın. Kredi çekerek, ev ve araba satarak asla Bitcoin yatırım işine girmeyiniz. Bu konuda mağdur olan binlerce acemi yatırımcının hikâyelerinden ders almanızı tavsiye ediyoruz. 

Bitcoin güvenli bir yatırım mıdır?

Bize göre Bitcoin güvenli bir yatırım aracı değildir. Çünkü dakikalar içerisinde 2000 dolar yükselip, saniyeler içerisinde 1000 dolar düşen bir para birimi, sanal bile olsa güvenli bir yatırım aracı sayılmaz. Manipülasyona açık bir para birimidir ve uzun süreli yatırım için uygun görmüyoruz. Sadece kısa dönem yatırım olarak düşünülebilir. Yani al-sat yaparak kazanç elde edebilirsiniz. Tabi bunu yapabilmeniz için, bir süre piyasaları takip edip, Bitcoin hakkında uzman olmalısınız. Bitcoin güncel durum 2019 yılı içinde pek değişeceğe benzemiyor ve fiyatı 10.000 dolar civarında seyrediyor. 

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close