KREDİLER

Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

İlk etapta bu sorunun cevabı, çalışmayan kişiler kredi çekemez olmalıdır ama bunun bazı püf noktaları olduğu için, Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir sorusunu iki farklı şekilde yanıtlayacağız. Öncelikle şunun altını çizelim; bankalar son 3 yıldır kredi verme şartlarını ağırlaştırdı. Kredi puanınız yeterli olsa bile bazen kredi başvurunuz ret edilebilir. Veya talep ettiğinizin limitin altında kredi tahsis edilebilir. Kredi onay süreci, tamamen bankanın inisiyatifinde olduğu için, buna itiraz edemezsiniz. Resmi olarak herhangi bir işte çalışmıyorsanız, aktif SGK sigortanız yoksa ve aylık bir gelir ibraz edemiyorsanız, hiçbir bankadan krediniz onaylanmaz. Bu işin ilk seçeneğidir. Bildiğiniz üzere kredi başvurularında ilk sorgulanan şey, kişinin kredi notudur. Kredi notunuz yoksa yani daha önce kredi kartı kullanmadıysanız, çalışıyor olsanız bile krediniz onaylanmaz. Kısaca; sigorta bildirimi yapamıyorsanız, kredi başvurunuzda sorunlar yaşayabilirsiniz.

Kredi başvurusunda temel şartlar

Şu an herhangi bir işte çalışmıyor olabilir ama daha önceden bankalar ile finansal iletişiminiz olduysa, kredi ve kredi kartı kullandıysanız, ayrıca kredi skorunuz da iyi ise, şu an çalışmıyor olsanız bile kredi alma şansınız olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz püf noktalarından birisi budur. Bunun için yapmanız gereken en akıllıca şey, direkt internetten başvuru yapmanızdır. Şubeden kredi başvurusu yaparsanız, sizden güncel sigorta belgesi talep edebilirler. Ama internet başvurularında eski bilgileriniz görünür ve krediniz onaylanabilir. Bu yüksek bir olasılıktır. Kredi başvurularında temel şartların başında, kesinlikle sigorta girişinin belgelenmesi gelir. Kredi puanınız, sigorta bildirimi, aylık gelir belgesi en önemli temel şartlar arasındadır. Bu üç özelliğe sahip değilseniz, değeri banka tarafından belirlenen ve şahsınıza ait bir gayrimenkul ipoteği karşılığında krediniz onaylanabilir. Bunun haricinde kredi çekmeniz mümkün değildir.

Çalışmayanlara kredi veren bankalar 2019

Yukarıda saydığımız hususlar tüm bankalar için geçerlidir. Çalışmayanlara kredi veren bankalar listesi diye isim vermek anlamsız olur. Çünkü kredi alma kriterleri, bütün bankalar için aynıdır ve ortak havuzdan veriler alınmaktadır. İşten ayrılmış olsanız bile, geçmiş finansal hareketleriniz iyi ise, bir ihtimal kredi başvurunuz onaylanabilir. Ama hem kredi notunuz kötü ve hem şu an işsizseniz, şansınız sıfırdır. Hiçbir banka bu kredi talebinize sıcak bakmaz. Tek yol vardır; ipotek veya mevduat blokesi. Bunun haricinde hiçbir şekilde krediniz onaylanmaz. Boşuna bankalara kredi için başvuru yapmanıza gerek yoktur. Bankalar ortak havuzdan kullanıcı bilgilerine ulaşmaktadır. Yani başvuru yapan kişinin bilgilerine tüm bankalar, tek kanaldan erişim sağlayabilir. A bankasından ret alırsanız, B bankasının da ret alma olasılığınız yüksek olacaktır. Yukarıda saydığımız şartları yerine getirmeden, bankalara kredi başvurusu yapmanıza gerek yoktur.

Çalışmayanlara kredi kartı veren bankalar

Kredi kartı başvurusu yapan çalışmayan kişiler için, kredi kartı başvurusu yapmak neredeyse aynı olsa da, bir tık daha esnek olabilmektedir. Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir sorusunu kredi kartı için çevirdiğimizde, biraz daha kolay şartlar karşınıza çıkabilir. Kredi kartı başvurusu olmak zor olsa da, hesabınıza bir miktar para yatırıp ve bu parayı bloke ettirerek kredi kartı başvurunuzu onaylatabilirsiniz. Genellikle sistem şöyle işliyor; Bankadan kredi kartı başvurusu yapıp ret cevabı aldığınız zaman, banka şubesinin müdürü ile görüşüp, hesabınıza örneğin 5.000 TL yatırıyorsunuz ve bu paranın bloke edilmesini sağlayarak, aynı limitte kredi kartı alabiliyorsunuz. Tabi bu durum, biraz da banka ile olan ikili münasebetinize bağlıdır. Yani her banka bunu kabul etmeyebilir. Ama bu yöntem, genellikle işe yaramaktadır. Şansınızı deneyebilirsiniz.

 

Sıklıkla yaptığımız hatalardan biri olan yanlış Eft işlemi, hepimizin başına gelmesi muhtemel hatalardan biridir. Peki, Yanlış Eft ne zaman iade edilir? Sorunun cevabı için okumaya devam edin.

Etiketler
Daha fazla

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close