DEVLET DESTEKLERİ

Devlet Destekli Kosgeb Kredisi 2019

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi – Kosgeb –işletmelere ve Kobilere nakdi kredi desteği sunmaktadır. İşini geliştirmek, iş kurmak ve işletmesini uluslararası pazarda duyurmak isteyen her işletme için uygun kredi destek paketleri sunmaktadır. Devlet Destekli Kosgeb Kredisi 2019 içerisinde daha fazla gelişti ve desteklenen sektör sayısında büyük bir artış oldu. Kosgeb tarafından açılan mesleki eğitim kurslarına katılıp, katılım sertifikası aldıktan sonra, sizin için en uygun kredi paketine başvuru yapabilirsiniz. Tüm kredi paketleri için mesleki eğitim kursu zorunluluğu olmasa da, genelinde bu şart bulunmaktadır. 

Devlet Destekli Kosgeb Kredisi başvuru şartları 

Öncelikle aşağıdaki Kosgeb kredileri arasından, sizin için en uygun olanı seçmeniz gerekir. Bu kredi paketlerinin hepsinin başvuru şartları farklı olsa da, Kosgeb veri tabanı kaydı ve kobi beyannamesi şartı, her sektör kredi başvurusunda zorunludur. Standart başvuru belgelerinin haricinde, en önemli husus, Kosgeb kurumuna kendinizi ispat etmenizdir. Yani bu krediye neden ihtiyacınız olduğunu, bu parayı ve desteği aldıktan sonra neler yapmayı planladığınızı, mali planınızı, iş planınızı ve hatta personel planınızı bile yazılı ve detaylı bir şekilde sunmanız gerekiyor. Başvurunuz bu Kosgeb iş planına göre şekillenir. İş planı hazırlarken, profesyonel destek almanız sizin açınızdan iyi olacaktır. Çünkü bazı ince detaylar gerektiren nüanslar olabilir. Herkesin bu detaylara vakıf olması mümkün olmayabilir. İş planında yapılan bir hata veya eksik, başvuru sürecini olumsuz etkiler. 

Devlet Destekli Kosgeb Kredisi başvuru belgeleri

Hangi sektör için devlet destekli Kosgeb kredi başvurusu yaparsanız yapın, sizden talep edilen başvuru belgelerinde farklılıklar olabilir. Sadece 2 belge, tüm sektörler için zorunludur. Kosgeb veri tabanına kayıt yaptırmak ve Kobi beyannamesini doldurmak. Bu iki seçenek, tüm sektörler için geçerlidir. Bunun haricinde kimlik belgesi, vergi levhası, mali bilançolar, sektör başvuru formu gibi çeşitli belgeler istenmektedir. Burada her sektör için tek tek başvuru belgelerini yazmak istemedik. Geniş ve detaylı bilgiyi kosgeb.gov.tr adresinden edinebilirsiniz. 441567 numaralı telefondan da bilgi alabilirsiniz. Bu konuda profesyonel ve ücretli destek alabileceğiniz birçok danışmanlık firması vardır. Dilerseniz ücreti karşılığında başvuru belgelerinizi toplamanıza ve başvuru formlarını doldurmanıza yardımcı olmaktadırlar. Çünkü başvurunuzun onaylanması ve kabul edilmesi için, özellikle başvuru formlarında hiçbir eksiğin olmaması şarttır. Krediyi ne için kullanmak istediğinizi detaylı bir şekilde kuruma açıklamak zorundasınız. Bu yüzden profesyonel destek almanız, sizin yararınıza olacaktır. İnternetten bu tür danışmanlık firmalarını bulabilir ve başvurunuz hakkında genel bilgi talep edebilirsiniz. 

Kosgeb kredisi veren bankalar 2019

Kosgeb kredi başvurunuz onaylandığı takdirde, kredinizi sadece Kosgeb anlaşmalı bankalardan tahsil edebilirsiniz. Akbank, INGbank, Denizbank, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Halk Bankası, YKB – Yapı Kredi Bankası, İş Bankası ve Vakıfbank gibi bankaların her hangi bir şubesinden, başvuru belgeleriniz ve kredi onay belgesi ile beraber nakit olarak alabilirsiniz. Kosgeb kredilerini sadece Kosgeb kredisi veren bankalar aracılığı alabilir ve taksit ödemelerinizi yine aynı bankaya yapabilirsiniz. Bunun dışında diğer bankalardan kredi tahsilatı yapamazsınız. Zaten anlaşmalı olmayan bankalar, size hiçbir şekilde ödeme yapmaz. 

Kosgeb kredi desteği verilen sektörler

Aşağıdaki sektörlerden birinde çalışıyorsanız, Devlet Destekli Kosgeb Kredisi 2019 için başvuru yapabilirsiniz. Her sektörün kredi limit, başvuru şartları ve içeriği farklıdır. Sektörel olarak bilgi almak için Kosgeb web sitesini inceleyebilirsiniz. 

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close