KREDİLER

Emekli Maaşına haciz gelir mi?

Bankaların genel olarak emekliler ile arası çok iyidir. Ancak 70 yaşını aşan emekliler için aynı şeyi söyleyemeyiz. Çünkü yaş sınırı nedeni ile kredi ve kredi kartı başvuruları genelde ret edilmektedir. Ancak 70 yaş altı emekliler her bankadan kredi çekebilmektedir. Tabi kredi puanı uygun olanlardan bahsediyoruz. Emekli maaşına haciz gelir mi sorusu ise, emekliler arasında en sık duyduğumuz sorulardan birisidir. Bu yazı da bu konunun detaylarına ineceğiz en gerçekçi bilgileri paylaşacağız. İnternette oluşan bilgi kirliliği nedeni ile bu bilgiye kimi zaman ulaşamayabilirsiniz. Bazı web sitelerinde hacizin olmadığı, bazı sitelerde ise haciz gelebileceği yazılıp çiziliyor. En doğru ve net cevabı vereceğiz. Kanunlar kapsamında kesinlikle emekli maaşına haciz koyulamaz. Ancak, eğer kredi veya kredi kartı başvurusunda imzaladığınız sözleşmede, emekli maaşına haciz koyulabilir maddesi varsa, o zaman haciz işlemi uygulanabilir. Ancak son Yargıtay kararı, bu maddeyi de iptal etti. Karınca yazısı gibi küçük yazılan ve okunamayan bu sözleşmeleri hepimiz okumadan imzalıyoruz. Böyle bir durumda o sözleşme maddesinin hiçbir dayanağı yoktur. İtiraz ettiğiniz zaman, koyulan haciz kaldırılmaktadır. Sonuç olarak; emekli maaşına hiçbir şekilde haciz uygulanamaz. 

Emekliye kredi verilir mi?

Elbette. Bankaların en çok sevdiği müşteri kitlesi emeklilerdir diyebiliriz. Emekliye kredi veren bankalar listesinde, tüm bankaların isimlerini sayabiliriz. Yeter ki geçmiş finansal durumunuzda her hangi bir eksi olmasın. Yani kredi puanınızın ortalama olması yeterlidir. Emekli maaşınızı aldığınız banka olup olmaması önemli değildir. Tüm bankaların kapısı emekliler için açık olur. 70 yaş sınırını aşan emekliler için konuşmuyoruz. Onlara özel statü uygulanmaktadır ve çoğu banka bu tür emekliye kredi vermeye pek yanaşmaz. Ancak kefil gösterilerek kredi alınabilmektedir. Maaş bankanız ise öncelik tanıyabilir. Bu durum bankanın kontrolündedir. Bankanız ile görüşebilirsiniz. 

Emekli maaşına haciz var mı?

Yukarıdaki başlıkta belirttiğimiz gibi, emekli maaşına haciz konulamaz. Bu kanunen yasaktır. Ancak bazı bankalar, maalesef pişkinlik yaparak haciz uygulamaktadır. Bu karara itiraz ederek kaldırabilirsiniz. Aslında bankalar bu kanun maddesini sizden ve bizden daha iyi biliyorlar ama yine de şanslarını deneyip haciz uyguluyorlar. Eğer emekli itiraz etmezse, haciz devam eder ve para kesintisi yapılır. Ama itiraz ederse, haciz hemen durdurulur. İmza attığınız sözleşmeyi çok dikkatli okuyun. Özellikle bu maddenin olup olmadığını sorun. Eğer size böyle bir teklif sunulursa, kesinlikle kabul etmeyin ve emekli maaşına haciz gelir mi diye sormak yerine konulabileceğine dair maddeyi eklettirmeyin. Çünkü kanunen bankaların bunu yapmaya hiçbir hakları yoktur. Kredi başvurusu yaparken bunlara dikkat edin. 

Emekli maaşına bankadan haciz

Olası bir durumda, yanlışlıkla bile olsa emekli maaşına haciz gelirse, hemen itiraz edip. Mahkeme kanalı ile bu haciz uygulamasına itiraz edin ve kaldırılmasını sağlayın. Bu tür prosedürler insanı sıkar. Farkındayız. Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız, tek yapmanız gereken şey, kredi sözleşmesini iyi okuyup anlamaktır. Böylece bu tür sorunlar ile karşılaşmazsınız. Bankaların haksız yere emeklilerin maaşlarına haciz koyması, kanunen yasaktır. Çünkü bu haklar, kanun çerçevesinde korunmaktadır. Haklarınızı bilirseniz, bankanıza itiraz ederken eliniz daha güçlü olur. Sadece bankalar değil, devlet kurumları da emekli maaşına haciz koyamaz. Üçüncü şahısların koyduğu hacizler de geçersizdir. Emekli maaşına hiçbir şekilde haciz uygulaması yapılamaz. Bu uygulama yasaktır. 

Kosgeb başvuruları yine başladı. Peki, istenilen evrakların ne olduğunu biliyor musunuz? Sizin için bu belgeleri derledik. Hepsini Kosgeb başvuru için gerekli evraklar adlı yazıda okuyabilirsiniz. 

Etiketler
Daha fazla

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close