BANKACILIK

Ev Hanımlarına Kredi, Ev Hanımları Kredi Alabilir Mi?

Ev hanımlarına kredi

Finansal işlemlerde ve bankaların nezdinde en az dikkate alınan kesim, hiç şüphesiz ev hanımlarıdır. Hiç çalışmamış ve eşinin geliri ile hayatını sürdüren Ev hanımlarına kredi veren banka bulmak zordur. Hatta kredi kartı bile vermezler. Bu durum aslında 2 çeşittir. Daha önce belli bir finans geçmişi olan, kredi notu istikrarlı ve geçmişinde herhangi bir sicil bozukluğu olmayan ev hanımları, diğer kesime göre bir tık daha avantajlıdır. Diğer kesim dediğimiz şudur; hayatı boyunca kredi kartı bile kullanmamış, hiçbir geliri ve işi olmayan ve sigorta girişi olmayan kişilerdir. Bunların bankalardan kredi alması imkânsızdır. Sadece ipotekli kredi opsiyonu değerlendirilir. Bunun haricinde kefil gösterilse bile kredi başvuruları ret edilir.

Ev hanımlarına kredi veren bankalar 2019

Eğer daha önce kredi kartı kullanmamış bir ev hanımı iseniz, size kredi verecek bir banka bulamazsınız. Hangi bankadan başvuru yaparsanız yapın, ret edilecektir. Ama eğer üzerinize kayıtlı bir gayrimenkul veya yatırım hesabınız varsa – vadeli veya altın hesabı – bu durumda bloke koyularak, kredi talebiniz değerlendirilebilir. Bu durum tamamen bankanın kararına bağlıdır. Ev hanımlarına kredi veren bankalar listesi adı altında banka ismi vermek doğru olmaz. Bu genel işleyiş, tüm bankalarda geçerlidir. Hangi bankaya giderseniz gidin, size aynı yanıtı vereceklerdir. Yukarıda saydığımız şartları yerine getirmeden, boşuna kredi başvurusu yapmanıza gerek yoktur. Krediden önce, kredi kartı başvurusu yapın ve kredi kartınızı bir süre kullanarak kredi notunuzu iyileştirin. Bu süreçten sonra kredi başvurunuzun olumlu olabilir.

Ev hanımları kredi alabilir mi?

Aslında bu soru hem Evet, hem de Hayır olarak cevaplanabilir. Daha önce çalışan biri iseniz ve kredi notunuz iyi durumda ise ve bankaya sunabileceğiniz bir teminatınız varsa, bankadan kredi alabilirsiniz. Tabi bu kredi, belli bir limitte olacaktır. Örneğin sizin talebiniz 30.000 TL ise, banka size 10.000 TL kredi teklif edebilir. Bu durumda bankanın sunduğu seçeneği kabul etmek zorundasınız. Çünkü kredi limitleri, müşteri limitine bağlıdır ve hiçbir banka bu limitleri aşamaz. Ev hanımlarına kredi veren bankaların ortak prensibi budur. Bundan 10 yıl önce, bu konu hakkında konuşuyor olsaydık, kesinlikle kredi alabilir diyebilirdik. Çünkü bankalar o süreçte yoldan çevirdikleri herkese sorgusuz sualsiz kredi ve kredi kartı vermekteydi. Aylık geliriniz, sigortanız veya bir teminatınız olup olmaması önemli değildi. Ama sırf bu yüzden oluşan milyonlarca liralık borç batağı nedeni ile özellikle son 3 yıldır bankalar bu konuda oldukça katıdır ve çok detaylı inceleme yapmaktadırlar.

Ev hanımlarına kredi kartı

Ev hanımları için kredi kartı almak bile zordur. Ev hanımlarına kredi veren bankaların işleyişi, kredi kartı başvurularında da aşağı yukarı aynıdır. Ama kredi kartı almak belki bir nebze olsun daha kolay olabilir. Daha önce hiç kredi kartı kullanmadıysanız ve sigorta girişiniz aktif değilse, yapmanız gereken tek şey bankaya bir miktar mevduat yatırmanızdır. Örneğin 5.000 TL gibi bir tutarı banka hesabınıza yatırıp yıllık mevduat yaparsanız, banka bu paranıza karşılık size belli bir limitte kredi kartı verebilir. Bunun haricinde kredi kartı almanız imkânsızdır. Ama eğer daha önce kredi kartı kullanan biri iseniz ve bir süredir ev hanımı olarak çalışmıyorsanız, bankalar size karşı biraz daha esnek davranabilir. Tabi bu durumda ilk kontrol edilecek şey, kredi notunuz olacaktır. Kredi puanınız iyi ise ve finansal geçmişiniz temiz ise, çoğu bankadan kredi kartı alabilirsiniz.

Ev hanımı olarak kredi kartı başvurusu yapmadan önce bir bankada hesap açmanızı öneriyoruz. Bunun için de Hesap işletim ücreti almayan bankalar adlı konumuzda size yardımcı olacak bilgiler bulabilirsiniz.

Etiketler
Daha fazla

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close