BANKACILIK

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

 

Tüketicilerin en çok şikâyet ettiği konuların başında bankaların belli dönemlerde otomatik tahsil ettiği hesap işletim ücretleridir. Bunu hem vadesiz hesaplar için, hem de kredi kartları için yapmaktadırlar. Bu şikâyetler çok fazla arttığı için, Hesap işletim ücreti almayan bankalar listesini hazırlamak istedik. Gerçi çoğunuz bu bankaları yakından tanıyorsunuz ama bu listenin en güncel liste olduğunu bilmenizde fayda var. Özellikle 2019 yılında, bu hesap işletim ücretleri neredeyse asgari ücretin 10/1 limitine dayandı. 150 TL hesap işletim ücreti alan bankalar var. Tabi bu durum tüketiciler için büyük bir yük oluşturuyor. Çoğu zaman bu alınan ücretlerin yasal olup olmadığı tartışıldı. Binlerce mahkeme açıldı, davalara konu oldu ve Yargıtay en son aldığı karar ile bu ücretlerin bankaların yasal hakkı olduğuna hükmetti. Böylece tüketicilerin hukuksal hak arayışlarına da noktayı koymuş oldu. 

Hesap işletim ücreti nedir?

Bankaların yıllık olarak tahsil ettiği, vadesiz ve vadeli hesapların kullanımı karşılığında tüketicilerden tahsil ettiği aidattır. Bu rakamlar genelde 80 ila 170 TL arasında değişmektedir. Bazı bankalar bu ücreti belli dönemlerde tahsil ederler ( aylık – 3 aylık – 6 aylık gibi ). Bankaların bu ücreti almasına karşı değiliz elbette ama makul oranlara çekilmesi taraftarıyız. Tahsil edilen rakamlar gerçekten çok fazla ve tüketicilerin bütçelerini çok zorlamaktadır. 

Hesap işletim ücretini iptal ettirme

Bundan birkaç sene önce, bankalar bu konuda biraz daha esnek davranıyordu. Örneğin müşteri hizmetlerini arayıp, hesap işletim ücretinin iptal edilmesini sağlayabiliyordunuz. Evet, bazen sert iletişim gerektiren bir durumdu belki ama son zamanlarda bankalar bu konuda oldukça katı davranıyor. Ve tüm iptal talepleri maalesef geri çevriliyor. Bunda Yargıtay tarafından verilen kararın etkisi çoktur. Tüketici hakem heyetleri de artık bu tür davalara bakmıyorlar ve çoğu zaten olumsuz sonuçlanıyor. Bankalar da bundan güç alarak, tüketicilerin iptal taleplerinin hiç birine yanıt vermiyor. Yani ne yaparsanız yapın bu hesap işletim aidatını ödemek zorundasınız. Hesabınızı kapatıp banka bankaya geçme blöfünüzü de artık pek yemiyorlar. O yüzden boşuna itiraz etmemenizi tavsiye ediyoruz. Sadece tek seçeneğiniz var. Bankanızdan 2 veya 3 adet otomatik ödeme talimatı verirseniz veya aylık belirli bir limitin üzerinde bir harcama sözü verirseniz, o zaman hesap işletim ücreti ödemezsiniz. Bunu bankanızla bire bir görüşmenizde fayda vardır. 

Bankaların hesap işletim ücretleri 2019

2019 yılı içerisinde bankaların tahsil ettikleri hesap işletim ücretleri aşağıdaki gibidir. Listeye en sık kullanılan birkaç bankayı ekledik. Diğer bankaların aidatlarını müşteri hizmetlerinden veya bankaların web sitelerinden öğrenebilirsiniz: 

  • Akbank – 6 ayda bir 66.30 TL – Toplam yıllık 132,60 TL
  • Denizbank – Ayda bir 11.58 TL – Toplam yıllık 138,96 TL
  • Fibabanka – Ayda bir 7.35 TL – Toplam yıllık 88.20 TL
  • Garanti BBVA – 6 ayda bir 67.22 TL – Toplam yıllık 134,44 TL
  • Halk Bankası – Ayda bir 6.50 TL – Toplam yıllık 78.00 TL
  • ING Bank Logosu- Ayda bir 10.70 TL – Toplam yıllık 126 TL
  • QNB Finansbank – 3 ayda bir 38.25 TL – Toplam yıllık 153,00 TL
  • Şekerbank – 3 ayda bir 26.25 TL – Toplam yıllık 105,00 TL
  • TEB – 3 ayda bir 29.00 TL – Toplam yıllık 116 TL

Hesap işletim ücreti almayan bankalar 2019

Enpara: 

Finansbank tarafından hizmet veren Enpara, Türkiye’nin yeni nesil internet bankasıdır. Hesap işletim ücreti ve kredi kartı aidatı almamaktadır. Aynı zamanda hiçbir havale ve EFT ücreti tahsil etmemektedir. Hesap işletim ücreti almayan bankalar arasından en aktif bankalardan biridir.

Küveyttürk: 

Katılım bankası olarak hizmet veren Küveyttürk, özellikle son 5 yılda en çok kullanılan bankalardan biri oldu. Bunun en büyük nedeni ise, elbette hesap işletimi için ücret almaması ve havale – EFT işlemlerinden komisyon almamasıdır. Kredi kartı yıllık ücreti de bulunmamaktadır. 


Yapı Kredi Nuvo

Yapı Kredi bankasının yeni nesil internet bankacılığı olan Nuvo, hesap işletim ücreti tahsil etmeyen bankalar arasındaki yerini aldı. Özellikle gençlerin talep gösterdiği Nuvo, yakın zamanda oldukça popüler olacağa benziyor. 

 

Albaraka Türk: 

İslami banka veya yatırım bankası adıyla faaliyet gösteren Albaraka Türk bankasında, hem hesap işletim ücreti, hem de kredi kartı aidatı için ücret alınmıyor. Bu da onu, müşterilerinin nezdinde ayrıcalıklı banka yapmaktadır. Bu sayede en çok tercih edilen bankalar arasına girmeyi başarmıştır. Ayrıca kurumsal işlemlerden de ücret alınmamaktadır. 


Türkiye Finans Bankası: 

Son yıllarda yıldızı parlayan bankalardan biri olan Türkiye Finansa Bankası, bunu elbette sunduğu ücretsiz hizmetlere borçludur. Hesap işletim ücreti almayan bankalar listesinde yer almaktadır. Böylece, her geçen gün müşteri sayısını attırmakta ve hizmet kalitesini artırmaktadır. Ücretsiz hizmet veren bankaların 2020 yılında daha fazla artmasını beklemekteyiz. Tüketicilerin tercihi de bu yöndedir.

 

Etiketler
Daha fazla

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close