KREDİLER

İhtiyaç Kredisi mi ? Nakit Avans mı?

Acil nakit ihtiyaçlarında bize en yakın 2 seçenek vardır. İhtiyaç kredisi ve nakit avans! Bu 2 seçeneği sıkça kullanıyoruz. Ama hangisinin daha avantajlı olduğu konusunda çok detaylı düşünme fırsatımız olmuyor. İhtiyaç kredisi mi? nakit avans mı? Bu 2 seçeneği bugün detayı olarak inceleyeceğiz. Avantajları, işlem süreleri, artıları ve eksileri konusunda bilgi vermeye çalışacağız. İkisinin limitleri, başvuru süreci ve sonuçlandırma süresi farklıdır. Küçük miktarda ihtiyaçlar için, öncelikli seçenek elbette nakit avanstır. 100 ila 1000 TL arasındaki ihtiyaçlar için, bireysel kredi başvurusu yapmak çok akıllıca değildir. Ama 5.000 TL ve üzeri ihtiyaçlar için, kredi başvurusu yapmak daha mantıklıdır. Bu tamamen miktara ve kişinin finansal statüsüne bağlıdır. Örneğin aktif kredi kartı kullanıcısı olup ta, kredi başvurusundan ret cevabı alma ihtimali de olabilir. Ama nakit avans çekiminde herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yoktur. Eğer kredi kartınızın nakit avans özelliği aktif ise bunu kullanabilirsiniz. Bankanızın sizin için belirlediği nakit avans limitini aşamazsınız. Bu limitler genellikle, kredi kart limitinizin %30 ila %80 civarındadır. Örneğin kart limitiniz 10.000 Lira ise, 3.000 ile 8.000 TL arasında nakit avans çekebilirsiniz.

İhtiyaç kredisi avantajları ve dezavantajları

İhtiyaç kredisi başvuruları artık internetten veya mobil şubeden yapıldığı için, eskisi gibi çok teferruatlı değildir. Belgeler ile boğuşmaya gerek olmadan, kolayca başvuru yapabiliyor ve dakikalar içinde yanıtı alabiliyorsunuz. Limiti, nakit avanstan daha yüksektir. Ama dosya masrafı, sigorta ve benzeri ek ücretleri ödemek zorunda kalırsınız. Vade sayısı 36 aya kadar çıkabilmektedir. Bu da bir avantajdır. Faiz oranları, nakit avans faiz oranlarından daha yüksektir. Her ihtiyacınız olduğunda kredi alamayabilirsiniz. O süreçte puanınız iyi olmayabilir veya devam eden bir borcunuzdan dolayı bankanı bu talebi ret edebilir. Ama nakit avans işlemlerinde, kimse ile iletişim kurup muhatap olmadan işlem yapabiliyorsunuz. En büyük kolaylığı da bu olsa gerek.

Nakit avans avantajları ve dezavantajları

Nakit avans kullanımı, krediye göre daha kolay ve pratiktir. Hiçbir prosedüre gerek olmadan paranızı çekebiliyorsunuz. Vade sayısının kısa olması bir dezavantaj sayılabilir ( en fazla 9 ay ). Nakit çekim ücreti, bireysel krediden daha avantajlıdır. Ek masrafı yoktur. Faiz oranları daha uygundur. Ancak çekim limiti, kredi kart limitiniz ile sınırlıdır. Ayrıca bir dezavantajı da şudur; kredi kartınızdan çekilen nakit avans tutarı, toplam kredi kartı limitinizden alınmaktadır. Böylece kart limitiniz eksilmektedir. Harcama ve nakit avans limitlerinin ayrı olması gerekirdi. Nakit avans ve kredi kullanımının artıları ve eksileri hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, İhtiyaç kredisi mi? nakit avans mı? konusunda kendi kararınızı verebilirsiniz. Unutmayın; sadece ödeyebileceğiniz kadar başvuru yapınız. Böylece İhtiyaç kredisi mi? nakit avans mı? anlayarak, borç yükü altında ezilmeden taksitlerinizi ödeyebilirsiniz.

Etiketler
Daha fazla

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close