KREDİLER

Kara Liste Sorgulama 2019 Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara liste sorgulama 2019

2019’un son çeyreğine girdiğimiz şu dönemde, 13 milyondan fazla kişinin icra, kredi borcu ve borç batağında olduğunu biliyoruz. Bu istatistik, devletin resmi kurumları tarafından verilen rakamlardır. Böylesine büyük bir borç batağının olduğu piyasada, Kara liste sorgulama 2019 yılında en çok yapılan işlemlerden biridir. Bankalara kredi veya kredi kartı için başvuru yaptığınız zaman, bankaların öncelikli işlemi kredi notunuzu sorgulamak olur. Eğer başvuru yapan kişi, kara listede yer alıyorsa hiçbir şekilde finansal nakit ihtiyaçlarını gidermesi mümkün olmaz. Ne yazık ki, bu durumda olan milyonlarca vatandaşımız bulunuyor ve devam eden süreçte kara liste her geçen gün daha çok kabarıyor. Bu durum artık ülkemizin kanıksanmış bir gerçeği haline geldi.

Kara liste nedir?

Konuya girmeden önce kara liste nedir, nasıl girilir, kapsamı nelerdir gibi merak edilen bazı soruların yanıtlarını verelim. Kara liste; devletin yetkilendirdiği resmi finans kurum olan TBB – Türkiye Bankalar Birliği tarafından kontrol edilmektedir. Tüketicilerin risk raporlarının tutulduğu bir veri tabanıdır. Adından da anlaşılacağı üzere, ürkütücü bir listedir. Bu listeye giren tüketiciler, bankalar ile hiçbir finansal işlem yapamaz, kredi alamaz ve kendisine kredi kartı verilmez. Kısaca; tüm finansal işlemlerden izole edilir. Kara listeye girme nedenleri aşağıda detaylı anlatacağız ama kısaca şunu diyebiliriz; eğer banka borçlarınıza sadık bir müşteri değilseniz ve belirlenen sürelerde geri ödemelerinizi yapmazsanız, kara listeye alınırsınız. Kara listeye alınan işi, bu süreçte borçlarının tamamını ödese bile, 5 yıl süre ile bankalar nezdinde negatif müşteridir. Kara listede olup olmadığınız anlamak için Kara liste sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Kara listeye girme nedenleri

Ödenmeyen kredi ve kredi kartı borçları, kara listeye girme nedeninizdir. Bundan başka hiçbir sebebi yoktur. Kara listeye alınan tüketicinin, tüm sosyal yaşamı olumsuz etkilenir. Çünkü hiçbir finansal işlem yapamaz ve nakit ihtiyaçlarını gideremez. Süreç şöyle işlemektedir; örneğin herhangi bir bankadan kredi çektiniz ve 36 ay vadeye böldünüz. İlk 10 taksitini ödediniz ama 11. Ayda borcunuz ödenmedi ve 2 ay süre ile borç ödememeye devam ettiniz. Bu süreçte banka tarafından hukuki süreç başlatıldı ve yasal takibe alındınız. Hakkınızda icra davası açıldığı andan itibaren kara listeye alınırsınız. Çünkü artık konu bankadan çıkmış ve yasal boyuta taşınmıştır. Kara listeye girdiğiniz anda kredi puanınız dâhil olmak üzere, tüm finansal itibarınız askıya alınır. Bankaların hiç hoşlanmadığı müşteri tipi, kara listede olan tüketicilerdir. Bu kişiler ile hiçbir işlem yapmazlar ve hatta bankaları ile çalışmalarına bile izin vermezler. Kara listeye alındıktan sonra, borcunuzu ödemeniz bir şeyi değiştirmez. Çünkü borç ödense bile, bu durum 5 sene boyunca devam eder. O yüzden, önemli olan kara listeden çıkmak değil, kara listeye girmemek için borçlarınıza sadık olmanızdır.

Kara listeden nasıl çıkarım?

Yanıtı basit! Mevcut borçlarınızın tamamımı ödeyip, borçlu olduğunuz bankadan temiz kâğıdı alarak kara listeden 5 yıl sonra otomatik olarak çıkartılırsınız. Bazı durumlarda bu durum 3 sene veya 2 sene sürebilir. Bir şehir efsanesi olarak yayılan 5 yıllık süreç, aslında biraz da müşterinin azmine bağlıdır. Kara listeden çıkmak için borçlarını ödediği takdirde ve bundan sonraki süreçte yaptığı finansal işlem ve hareketlerinde herhangi bir aksama olmazsa, bu süreç hızlanabilir ve tekrar normal finansal statünüze dönebilirsiniz. Kara listeden çıkmak ve kara listeye girmek, bankaların elinde olan bir durum değildir. Tamamen merkezden kontrol edilmektedir. Türkiye Bankalar Birliği risk merkezi tarafından tutulan raporlarda, herkesin bir finansal analizi vardır. Bu raporlara göre işlem yapılmaktadır. Yani siz bireysel olarak bankaya başvurup, “ ben borcumu ödedim. Hadi beni kara listeden çıkartın “ diyemezsiniz. Zaten bunu yapamazlar.

Kara listedekilere kredi verilir mi?

Kesinlikle hayır! Kara listede olanlara bankalar, değil kredi su bile vermezler! Kara liste sorgulama işlemi yapıp listede olup olmadığınızı öğrendikten sonra, listeden acil şekilde çıkış sağlamak için borçlarınızı yapılandırmalı ve ödemelisiniz. Ve daha sonra finansal işlemlerinizi düzene sokup hayatınıza devam ederseniz, normale dönebilirsiniz. Kara listede olan kişilere kredi veya kredi kartı kesinlikle verilmez. Hatta bazı bankalar ipotekli kredi bile vermeye pek yanaşmaz. Ama eğer çok değerli bir gayrimenkule sahipseniz ve bunu bankaya ipotek ederek kredi başvurusu yaparsanız, bir ihtimal başvurunuz kabul görebilir. Bu tamamen bankanın inisiyatifindedir. Kara listedekilere GSM operatörleri ve hatta araç kiralama şirketleri bile hizmet vermez. GSM operatörlerinden cihaz satın alamazsınız. Kara listenin kapsamı çok geniştir.

Kara listeye neden girdim, nasıl oldu, neden bu hale düştüm diye kafanızda sorular sormayı bırakın. Kredi Kartı Almanın Dezavantajları adlı konumuzda bunun sebeplerini bulacaksınız.

Etiketler
Daha fazla

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close