ESNAF KREDİLERİ

Kobi kredisi nedir, kimlere verilir?

Bankaların kredi seçenekleri arasında en çok tercih edilen kredi paketlerinden biri olan Kobi kredisi, işletme sahibi kişi veya firmalara verilen kredidir. İhtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi şartlarından biraz farklıdır. Bu krediye başvurabilmeniz için, işletme – firma sahibi olduğunuza dair bazı belgeleri ibraz etmeniz şarttır. Kobi kredisi avantajları şöyle sıralanabilir:

 • Vade sayısı esnek ve uzundur. Vade seçenekleri başvuru sahibi şahıs veya firma ile oluşturulabilir
 • Faiz oranları genelde diğer kredilere göre biraz daha düşüktür ( Bu dönemsel olarak değişebilmektedir)
 • Kredi tutarı, ihtiyaç kredilerine göre çok daha yüksektir. Bazen 1 veya 2 katı kadar olabiliyor (Firmanın finansal statüsüne bağlıdır)

Eğer kredi puanınız iyi ise ve sahip olduğunuz işletmenin bilançoları uygun ise, her bankadan kolaylıkla kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kobi kredisi nedir?

Sadece işletme – şirket – firma sahipleri için özel olarak hazırlanan bir kredi paketidir. Kobi kredisi başvurusu yapabilmek için bu ünvanlardan birine sahip olmanız zorunludur. Bireysel olarak Kobi kredisine başvuru yapamazsınız. Şahıs firması olmanız bile, bu kredi çeşidine başvuru yapabilmeniz için yeterlidir. Talep edilen evrak listesini tamamlayıp, bankanıza müracaat edebilirsiniz. Krediye internetten başvurmanızı tavsiye etmiyoruz. Direkt bankanızdan başvuru yaparsanız, en azından vade sayısını ve faiz oranlarını beraber belirleyebilirsiniz. Ufak pazarlıklar yapılabilir. Örneğin size 24 ay vade sayısını, 36 aya çıkarabiliyorsunuz. Bu durum tamamen siz ve bankanız ile olan finansal ilişkinize bağlıdır. Başvuru belgelerine internetten bakın, hazırlayın ve bankadan direkt başvuru yapın. Bu şekilde daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Ancak faiz oranlarını çok iyi inceleyin. Bunun yanı sıra ek masrafların da uygun olmasına dikkat edin. Her bankada farklı olabiliyor. Sizin için en uygun olanı seçerek, bunu lehinize bir avantaj olarak çevirebilirsiniz.

Kobi kredisi kimlere verilir?

Şahıs firması, limited şirket veya anonim şirket sahibi iseniz, Bu kredi başvurusu yapabilirsiniz. Kısaca; bir vergi levhasına sahip olmanız yeterlidir. Şirketin ortağı bile olmanız yeterlidir. Diğer ortak veya ortakların da izni ile Kobi kredisi alabilirsiniz. Bu şartları yerine getiren ve gerekli belgeleri tamamlayan her işletme sahibi, Kobi kredisi alabilir. Ancak, eğer devam eden bireysel bir kredi ödemeniz var ise veya kişisel kredi puanınız kredi için uygun değilse, başvurunuz ret edilebilir. Her vergi levhası sahibi başvuru yapabilir dedik ama her vergi levhası sahibine de kesin olarak kredi çıkacak diye bir şey söz konusu değildir. Bun da bireyin finansal statüsü çok önemlidir. Firmanın durumu iyi olabilir. Ama şahsın finansal geçmişi kötü ise burada bir sıkıntı olabilir.

Kobi kredisi veren bankalar 2019

Devlet ve özel bankaları Kobi kredisi vermektedir. Kobi Kredisi veren bankalar arasında Denizbank, Akbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank ilk sıradadır. Diğer tüm bankaların çoğunda bu seçenek mutlaka vardır ama Kobiler ile en çok haşir neşir olan bankalar bunlardır. Bazı dönemlerde Kobi Kredisi Kampanyaları düzenlenir ve Kobilere özel uygun faiz oranları ile kredi almaları sağlanır. Bu kampanyaları takip ederseniz, en uygun kredi paketinden faydalanabilirsiniz. Bankaların başvuru şartları, talep edilen evraklar listesi ve genel prosedürleri aynıdır. Ancak faiz oranları ve vade seçeneklerinde ufak farklılıklar olabilmektedir. Hatta ödeme seçenekleri bile değişebilir. Bazı bankalar 3 aylık periyodlarda ödeme yapılmasını sağlamaktadır. Kobiler, kendileri için en avantajlı kredi paketini tercih ederler.

Kobi kredisi başvuru şartları ve belgeleri

Her kredide olduğu gibi, Kobi kredisi başvuru belgeleri de başvuru sahibinden talep edilmektedir. Tüzel ve özel şeklinde iki gruba ayırdığımız belge listesi şöyledir:

 • Tüzel Kişilerden talep edilen başvuru belgeleri:
 • Ortaklara ait nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İmza sirküleri
 • Oda kayıt belgeleri
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Vergi levhası
 • Son 2 yıla ait bilanço ve gelir tablosunu
 • Şahıs firmalarından talep edilen başvuru belgeleri:
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İmza Beyannamesi
 • Oda kayıt belgesi
 • Son 2 yıla ait vergi levhası
 • Son 2 yıla ait hesap defteri veya gelir tablosu

Emeklilerin en çok merak ettiği Emekli Maaşına haciz gelir mi sorusuna en net yanıtı veriyoruz. Emekli vatandaşların kredi çekerken dikkat etmesi gerekenleri de açıklıyoruz.

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close