KREDİLER

Konut kredisi yapılandırma – Refinansman

Ekim 2019 ayında bankaların faiz indirimine gitmesi konut kredisi yapılandırma – Refinansman taleplerini de gündeme getirdi. Kısaca bu yapılandırma işleminin ne anlama geldiğini açıklayalım. Daha önce aldığınız konut kredisinin faiz oranlarından daha uygun ve düşük faiz oranlarına denk gelirseniz, devam eden konut kredisini güncel faiz oranları ile değiştirmek için yapılandırma talebinde bulunabiliyorsunuz. Bu işleme kısaca Refinansman denilmektedir. Daha yalın bir şekilde anlatalım: Örneğin geçen sene 2,1 faiz oranından 36 vadeli 100.000 TL konut kredisi çektiniz. Bu süreye kadar taksitlerinizi 2,1 faiz oranından ödemeye devam ettiğiniz. Aniden faiz oranları 1,7 oranına düştü ve sizin ödediğiniz faiz oranı arasında fark oluştu. Yani güncel iz oranları düşük olsa bile, siz eski faiz oranı ile taksit ödemeye devam ediyorsunuz. Bu durumun güncellenmesi için bankanıza veya herhangi bir bankaya başvuru yapabiliyorsunuz. Bu işleme konut kredisi yapılandırması denilmektedir. 

Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl yapılır?

 Güncel düşük faiz oranlarından yararlanmak için konut kredisi Refinansman yapmak istediğiniz zaman, bunun için daha önce kredi aldığınız bankadan işlem yapma şartı yoktur. Sizin için en uygun bankadan başvuru yapabilirsiniz. Yapılandırma işlemi iki banka arasında yapılmaktadır. Başvuru yaptığınız bankaya talep edilen belgeleri verirsiniz ve değerlendirmeye alınır. Konut kredisi yapılandırma için bankaya başvuru yaptığınızda banka sizden bazı belgeler talep edecektir. ( Tapu belgesi, devam eden kredi borç dökümü ve kişisel bilgileriniz ). Burada size düşen görev, çok iyi analiz ve hesaplama yapabilmektedir. Konut kredisi yapılandırma hesaplaması çok önemlidir. Yapacağınız yanlış bir hesaplama, borcunuza ek borçlar ekleyebilir ve avantajını kaybedebilir.  Bu işlemi sadece faizlerin çok düştüğü ve bankaların olağanüstü kampanyalar yaptığı dönemlerde yapmanızı tavsiye ediyoruz. 

Bankaların Konut Kredisi Yapılandırma Şartları ve 

  • Kimlik belgesi
  • İkametgâh kâğıdı
  • Maaş Bordrosu veya serbest meslek sahipleri için Vergi Levhası
  • Konuta ait Kat Mülkiyeti Tapusu
  • Kat İrtifakı Tapusu ve Yapı Kullanım İzin Belgesi
  • Kat İrtifakı Tapusu ve İnşaat Ruhsatının Fotokopileri
  • Eski bankadan kredinin kapatıldığına dair belge
  • Kredi puanınızın uygun olması

Konut kredisi yapılandırmanın faydaları

Bu yapılandırma işlemi ilk etapta çok avantajlı gibi görünse de, aslında çok ince hesaplanması gereken bir işlemdir. Konut kredisi yapılandırma – Refinansman işleminde ek masraflar ve diğer görünmez masraflar dikkate alınmaz ise, kabusa dönebilir.  Çünkü ilk etapta 2 ek ödeme yapmanız gerekecek. Önce ilk krediyi aldığınız bankaya, erken kredi kapatma cezası ödemeniz gerekecek. İkinci ek masraf ise, yapılandırma talep ettiğiniz yeni bankanıza yeni kredi için kredi masrafı ödemeniz gerekecek. Tüm bu masrafların toplamı, eğer faiz oranlarından fazla ise, yapılandırma yapmanıza gerek yok demektir. Bu hesaplamayı iyi yapamazsanız, bu işten zarar etmeniz muhtemeldir. Çünkü bankaların her kredi paketinde, mutlaka görünmez bazı kalemleri vardır. Bu ek masrafları mutlaka dikkate alınız ve yapılandırma sözleşmesini çok iyi okuyup anlayarak imzalamanız gerekir. 

Acil nakit ihtiyaçlarınız için hangi yöntemi kullanıyorsunuz? İhtiyaç kredisi mi, nakit avans mı? Peki, bunların avantajları ve dezavantajları konusunda fikriniz var mı? Bu yazımızda tüm detayları anlatıyoruz. 
Etiketler
Daha fazla

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close