DEVLET DESTEKLERİ

Kosgeb Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Kosgeb, devlet tarafından Kobiler ve girişimciler için sunulan bir destektir. Maddi, lojistik ve eğitim dâhil olmak üzere birçok konuda destek sağlamaktadır. Kosgeb başvuru için gerekli evraklar, sektörel bazda değişse de, birkaç temel başvuru belgesi zorunludur. Başvuru yapmadan önce, doğru sektör için başvurduğunuzdan emin olmalısınız. Tüm formlar eksiksiz ve tüm evraklar orijinal ve ıslak imzalı olmalıdır. Başvurular titizlikle incelenmektedir ve en geç 15 gün içinde yanıtlanmaktadır. Olumlu sonuç almak istiyorsanız profesyonel destek alabilirsiniz. Çünkü özellikle iş planı hazırlama aşamasında sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu konuda destek veren firmalardan yardım alabilirsiniz.

Kosgeb başvurusu nasıl yapılır?

2 temel başvuru kriteri vardır. Kosgeb Kobi veri tabanına kayıt ve Kobi beyannamesi. Bu iki şık, tüm Kosgeb başvurularında zorunludur. Sektöre bağlı olarak başvuru şartları ve belgeleri değişse de, bu iki seçenek asla değişmemektedir. Başvurular internetten yapılabilmektedir. Evraklarınızı dosya yükleme seçeneği ile sisteme gönderebiliyorsunuz. Veya dilerseniz direkt başvuru da yapabiliyorsunuz. Ancak direkt başvuru yapmadan önce mutlaka internetten veri tabanına kayıt olmanız zorunludur. Kosgeb başvurusu zor görünse de, aslında çok kolay ve pratik bir süreçtir. 

Kosgeb danışmanlık hizmeti

Kosgeb başvuru yapmak isteyen şahıslar ve firmalar için danışmanlık hizmeti veren firmalar vardır. Bu firmalar, başvuru aşamasında izlenilmesi yol hakkında destek vermekte ve özellikle iş planı hazırlamada yardımcı olmaktadır. Danışmanlık ücretleri 2.000 ila 5.000 TL arasında değişmektedir. Bu danışmanlık firmalarını eğer doğru seçerseniz, size faydası muhakkak olacaktır. Ama piyasada bu konuda çok dolandırıcı olduğunun da altını özellikle çizmek isteriz. Dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Kendi başınıza yapamıyorsanız, profesyonel destek alabilirsiniz. İş planı hazırlamak zordur. Her maddesi önem taşır ve eksiksiz doldurulması gerekir. Bu konuda anahtar teslimi hizmet veren firmalar ile görüşebilir ve fiyat alabilirsiniz. Ancak bunu yaparken, mutlaka referanslarını sorup inceleyin. Daha önce Kosgeb onayı alan iş planlarını inceleyin ve o şekilde karar verin. 

Kosgeb başvuru için gerekli evraklar ve belgeler

Kosgeb başvurusu yaparken bazı belgeler standarttır ve değişmez. Ancak başvuru yapacağınız sektöre göre, Kosgeb başvuru için gerekli evraklar listesinde bazı değişiklikler olabilir. Her sektörün başvuru belgeleri farklı olabilir. Aşağıdaki belgeler olmazsa olmaz belgelerdir. 

  • Başvuru yapan kişi esnaf ise, E-Kobi ve beyanname kaydının yapılması şarttır
  • Kosgeb girişimci kursu başvuru formu
  • Kosgeb taahhütnamesi
  • Başvuru yapılmak istenilen sektöre göre hazırlanan iş planı ( Bu en önemli belgelerden biridir)
  • Bankaların Kobi kredileri için talep ettiğim tüm evrakların eksiksiz sunulması gerekir
  • Esnaf veya Ticaret Sicil Gazetesi.
  • İmza Sirküleri veya İmza Beyannamesi.

Kosgeb başvurusu, ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve diğer tüm kredi başvurularında en önemli ölçüt, kredi puanıdır. Bunun nedenlerini Kredi Notu Ne işe Yarar adlı yazımızda detaylı anlatıyoruz. 

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close