KREDİ KARTI

Kredi Kartı Almanın Dezavantajları

Atsan atılmaz, satsan satılmaz olarak adlandırılan bazı şeyler vardır. Kredi kartı da bunlardan biridir. Olsa dert, olmasa dert! Teknolojinin altın çağını yaşadığı şu dönmede, kredi kartı kullanmak gerçekten büyük kolaylıktır. Ancak Kredi Kartı Almanın Dezavantajları da vardır. Zaten son yıllardan oluşan borç yükü, bu yüzdendir. Bilinçsiz kredi kartı kullanımı, cebimizdeki paranın sanki bize ait olduğunu sanmamız ve nasılsa ödenir mantığı ile kredi kartı kullananlar yüzünden, birçok kişi borç batağına saplanmıştır. Kredi kartı kullanabilmeniz için, psikolojinizin de iyi olması gerekir. Size çok saçma gelebilir ama gerçekten psikolojik durum çok önemlidir. Bugün kendimi iyi hissetmiyorum, biraz alışveriş yapayım. Peki, paran var mı? Yok, kredi kartım var. Yaz tatiline çıkalım. Paran var mı? Yok, nasılsa taksitle öderiz şeklinde çok sayıda bilinçsiz harcamalar yapılmaktadır. Aşağıda bunların tamamını liste halinde sunacağız. 

Kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeli?


Öncelikli dikkat etmeniz gereken şey, bütçenizdir. Kredi kartı limitiniz 10.000 TL olabilir. Peki, ya maaşınız ne kadar? 3.000 TL maaş aldığınızı farz edelim. Ev kiranızı, günlük ihtiyacınızı ve giderlerinizi düştükten sonra elinizde 500 TL kalıyor ise, kredi kartınızdan aylık harcamanız gereken en üst limit 500 TL olmalıdır. Bu kurala dikkat ederek kredi kartınızı kullanırsanız, kredi kartı kullanmak size hiçbir şekilde zarar vermez. Aksine oldukça faydalı bir araç olur. Ama eğer siz 10.000 liralık kredi kartını, 3.000 TL maaş almanıza rağmen aylık 3.000 TL şeklinde kullanıyorsanız, 4-5 ay içinde borç batağına saplanır ve çıkamazsınız. Kredi kartı alışkanlık yapmaktadır. Kişiye her zaman cebinde para olduğunu hissettirdiği için, saçma ve anlamsız bir özgüven vermektedir. Oysa cebindeki paranın başkasına ait olduğunu ve kendisine borç olarak verildiğini anlaması önemlidir. Bunu başarabiliyor ve düzenli bir şekilde kullanıyorsanız, hiçbir sorun yaşamazsınız. Hem de bu sayede bankalar tarafından düzenli müşteri statüsüne alınırsınız ve kredi notunuz her zaman yüksek olur. Acil durumlarda kredi ihtiyacınız olursa, istediğiniz zaman başvurabilirsiniz. 

Kredi kartı kullanmanın zararları


Bu konu hakkında bir liste hazırladık. Kredi Kartı Almanın Dezavantajları konusunu başlıklar halinde anlatmaya çalışacağız. Bu sayede daha fazla anlaşılır olacağını düşünüyoruz. Haydi başlayalım!

  • Yaptığınız her işlem için belli bir oranda işlem ücreti ve faiz ödersiniz
  • Yıllık kredi kartı aidatı, bütçenize önemli ölçüde yük olur
  • Sizi daha fazla harcama yapmaya teşvik eder. Özellikle çeşitli kampanayalar bunda etkendir. Örneğin 12 taksit ile satın almanızı sağlayan çeşitli ürün veya hizmetleri, ihtiyacınız olmasa bile satın almak istersiniz. Çünkü nasılsa taksitle ödenecek düşüncesine kapılırsınız. Bu şekilde 5 farklı ürün veya hizmet satın aldığınızda, ay sonunda karşınıza bütçenizi aşan bir ödeme yükü çıkar. Özellikle taksitli alışverişler bu konuda oldukça tehlikelidir. Küçük görünen tutarlar, ay sonunda karşınıza inanılmaz bir borç yükü çıkartabilir. 
  • Cebinizdeki para hiçbir zaman size ait değildir. Bunu bu şekilde kabul edin. O para, bankanın size sunduğu bir borçtur ve karşılığını sizden fazlasıyla tahsil edecektir. Bunun farkında olarak kredi kartınızdan harcama yapmalısınız. 
  • Kredi kartınızı kaybettiğinizde veya olası bir güvenlik açığı nedeni ile kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde, yapılan tüm harcamalardan siz sorumlu olursunuz. Bu durumda çoğu banka, sorumluluk almamaktadır. Yani aslında cebinizde saatli bomba taşıyorsunuzdur. 
  • Nakit avans çekme ve diğer işlem ücretleri oldukça fazladır. Bunu aya böldüğünüzde, bankaya yüklü ödemeler yapmış olursunuz. 

 

Kredi kartı kullanmanın avantajları


Eğer buraya kadar Kredi Kartı Almanın Dezavantajları konusunda hem fikir olduysak ne ala! Gelin şimdi de avantajları hakkında konuşalım. Yukarıda dediğimiz gibi; bilinçli kullanıldığı zaman, kredi kartı en büyük yardımcımızdır. Özellikle alışverişlerde ve internette kullanmak için çok idealdir. Her zaman yanınızda nakit para olmayabilir. Ödemenizi kredi kartı ile yapmak kolaylık sağlar. Fatura ödemelerinde çok avantajlıdır. İnternetten veya otomatik ödeme talimatı ile yerinizden kalkmadan tüm faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Acil durumlarda kredi kartınızdan başka banka hesaplarına havale veya EFT yapabilirsiniz. İşlem ücreti biraz fazla olsa da, acil durumlar için muhteşem bir seçenektir. Yurt dışında kredi kartı kullanımı çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. 

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close