KREDİ KARTI

Kredi Kartı Limit Arttırma Yöntemleri

Kredi kartı ve kredi kartlarımızın limitleri, bundan birkaç yıl öncesine kadar bankanın inisiyatifine göre düzenleniyordu. Deyim yerinde ise, yoldan çevrilip zorla kredi kartı verilen vatandaşlara, bütçelerinin 5-6 katı ve hatta 10 katı limitler verildi. İşsiz kişiler bile her bankadan kolaylıkla kredi kartı alabiliyordu. Tabi bu düzensiz işleyişin sonucunda, büyük bir borç patlaması yaşandı ve milyonlarca vatandaş, bankaların borç kıskacına girdi. Bu karmaşa nedeniyle, bankalar da kendi çapında tedbirler almaya başladı ve kredi kartı limitlerine sınırlama getirildi. Kısa süre önce yürürlüğe giren, kredi kartı limiti uygulaması nedeniyle, vatandaşlar da Kredi Kartı Limit Arttırma Yöntemleri bulmaya başladılar ve bu yöntemlerimi uygulayarak, limitlerini düzenleme yoluna gitmeye başladılar. Bu yazımızda sizlere bu yöntemleri ve etkilerini anlatacağız.

Kredi Kartı Limitini Nasıl Artırırım?

Konuya başlamadan önce, kısa bir bilgi notu vermek isteriz. Kredi Kartı Limit Arttırma Yöntemleri için hangi yolu denerseniz deneyin, LKS – Limit Kontrol Sistemi – nedeni ile belirlenen limitinizi aşmanız mümkün olmayabilir. Herkesin bir kredi kartı limiti vardır. Belirlenen bu limitler, kişinin finansal statüsüne, aylık gelirine, sahip olduğu mal varlıklarına, aylık kredi kartı kullanım hacmine ve hatta kredi puanına göre belirlenmektedir. Yani örneğin limitiniz 30.000 TL ise, 3 ayrı bankadan 10.000 TL tutarından 3 farklı kredi kartı alabilirsiniz. Ya da bunun yerine tek bankadan, 30.000 Lira limitli kredi kartı almanız mümkündür. Şöyle örnek verelim; bankaya kredi kartı için başvuru yaptınız ve toplam limitinizin 30.000 TL olduğunu varsayalım. Banka size 30.000 TL limitli kredi kartını hemen vermeyebilir. Bu bankanın takdiridir. Toplam limitinizin ne kadar olduğu bankayı ilgilendirmez. Banka önce sizi tanımak ister, harcamalarınızı ve ödemelerinizi takip ederek limitinizi yükseltmek ister. Şimdi size kredi kartı limiti artırma yöntemleri konusunda birkaç ipucu vereceğiz:

  • Kredi kartınız düşük limitli bile olsa, hesap ekstrelerinizi aksatmadan her ay ödemelisiniz. Düzenli hesap özeti ödemesi, kredi kartı limit artışında en önemli etkenlerden birisidir.
  • Mutlaka bir veya birden fazla faturanız için, otomatik ödeme talimatı verin. Bu sayede, kredi kartınızı uzun süre kullanmak istediğinizin mesajını da vermiş oluyorsunuz. Banka nezdinde güven tazeleme olayıdır. Bankalar bu tür müşterilerine, sadık müşteri olarak bakarlar.
  • Şimdi anlatacağız yöntem biraz kural dışı olsa da, sıkça yapılan bir işlemdir. Tanıdık bir esnaf veya işletmeci ile anlaşıp, kredi kartınızdan her ay düzenli çekim yaptırarak, harcama olarak gösterebilirsiniz.
  • Kredi kartı borcunuzu asla aksatmayın. 1 ay aksatmanız bile, kredi notunuzu olumsuz etkiler
Kredi Kartı Limit Arttırma Yöntemleri

Yüksek Limitli Kredi Kartı Veren Bankalar

Aslında başlığı bu şekilde atmamıza rağmen, böyle bir banka ismi vermek mümkün değildir. Zaten siz de boşuna aramayın diye peşinen söyledik. Yüksek limitli kredi kartı veren bankalar diye bir tanım yoktur. Bu kredi kartını hak eden müşteri vardır. Eğer finansal statünüz, kredi notunuz ve aylık geliriniz iyi olan prestijli bir banka müşterisi iseniz, tüm bankalardan yüksek limitli kredi kartı alabilirsiniz. Bunun haricinde bir not daha ekleyelim; bankanıza blokeli para yatırdığınız takdirde, o miktarda kredi kartı limiti açtırabilirsiniz. Banka, bu parayı siz kredi kartını kullandığınız sürece bir güvence olarak muhafaza eder ve bloke koyar.

Otomatik Kredi Kartı Limiti Artırma

Kredi kartınızın limitini otomatik olarak, belli limitlerde artırabilirsiniz. Bunun için bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp talimat verebilir, internet şubesi kredi kartı bölümünden işlem yapabilir veya bankanızın belirlediği SMS numarasına onay mesajı atarak yapabilirsiniz. Nadir de olsa bazı kredi kartlarında bu özellik olmayabilir. Kredi kartı Limit artırım talebi için, bankanız sizden bazı ek belgeler talep edebilir.

Limit Kontrol Sistemi ( LKS ) Nedir?

En başta dediğimiz gibi; uyguladığınız Kredi Kartı Limit Arttırma Yöntemleri ne kadar başarılı olursa olsun, kredi kayıt bürosu – KKB – tarafından kişiler için belirlenen kredi kartı limitini aşamazsınız. Bu sistemin adı Limit kontrol sistemi yani LKS’dir. Sahibi olduğunuz tüm kredi kartları, ortak bir merkezden kontrol edilmekte ve düzenlenmektedir. Yeni uygulanmaya başlanan bu sistem ile kredi kartı veren tüm bankalar, verdikleri kredi kartı limitlerini bu havuzdan çekmektedir.

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close