KREDİ KARTI

Kredi Kartınız Kaybolduysa Yapmanız Gerekenler

Cebimizde taşıdığımız kredi kartı sayısı ne kadar fazla ise, yüklendiğimiz riskin boyutu da ona paralel olarak artmaktadır. Örneğin cüzdanınızda 5 tane 5.000 TL limitli kredi kartınız varsa, 25.000 ile geziyorsunuz demektir. Cüzdanınızı kaybettiğinizde veya çaldırdığınızda, kredi kartınızın sorumluluğunu da üstlenmiş oluyorsunuz. Çünkü bankalar, bu gibi durumda kesinlikle sorumluluk almamaktadır. Kredi Kartınız Kaybolduysa Yapmanız Gerekenler hakkında bilginiz var mı? Eminiz ki çoğunuzun bu konuda detaylı bilgisi yoktur. Kredi kartınızın sadece cüzdanınızdan veya çantanızdan çalınabileceğini düşünmeyin. Artık kredi kartı hırsızlığı internete taşındı ve kolaylıkla tüm finansal bilgileriniz, kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. Bunun önlemenin tek yolu, güvenli bir şekilde interneti kullanmayı bilmektir. Size cüzdanınızı nasıl saklamanız gerektiğini öğretemeyiz belki ama internet konusunda dikkat etmeniz gerekenler hakkında birkaç bilgi vermek isteriz: 

  • Bilmediğiniz sitelere kesinlikle kişisel bilgilerinizi ve kredi kartı numaranızı vermeyiniz
  • Forumlarda, sohbet odalarında ve benzeri platformlarda bu bilgileri açıkça yazmayın
  • Bilgisayarınızda bu önemli bilgileri kayıtlı olarak tutmayın
  • Eposta adresinize gelen her linke tıklamayın
  • Özellikle sosyal medyada karşınıza çıkan banka reklamlarına kesinlikle tıklamayın. Son zamanlarda sahte banka web sitelerinin reklamları artmaya başladı. Banka sitelerinin birebir kopyası yapılmaktadır. Bunlara itibar etmeyiniz. 
  • Bu yöntemler ile kredi kartı bilgileriniz çalınabilir ve telefon onayı olmadan bile kredi kartınızdan izinsiz harcamalar yapılabilir. 
  • İnternet alışveriş yaparken mutlaka limitini sizin kontrol ettiğiniz sanal kart kullanın. 
  • Sadece güvenilir ve bilinen web sitelerinden alışveriş yapınız

İnternette kredi kartı güvenliği

Yukarıda listelediğimiz önlemler, kredi kartınızın internet ortamında kullanımı ile alakalıdır. Ne kadar güvende olduğunuzu sanırsanız sanın, unutmayın ki internette hiç kimse %100 güvende değildir. Tüm alınan güvenlik önlemleri aşılabiliyor. Sürekli oyun oynadığınız oyun sitesinden bile, hiç tahmin etmediğiniz bir anda ve şekilde bilgisayarınıza virüs bulaşabilir. Bu virüsler, bilgisayarınızda sizin haberiniz olmadan depolanan bilgilere erişmektedir. Tarayıcılarda şifre veya kredi kartı bilgilerinizi kesinlikle kayıt etmeyiniz. Ana kartınızı alışverişlerde kullanmayın. Sanal kart bunun için en ideal çözümdür. Hatta imkân varsa, sanal kartınızı her 3 ayda bir yenileyin. Önceki sanal kartı kapatıp, yenisi için başvurun. Nasıl olsa sanal kart kullanmak ve yenilemek her bankada ücretsiz yapılmaktadır. 

Kredi kartım kayboldu. Ne yapmalıyım?

Kredi kartınız kayboldu veya çalındı ise, yapmanız gereken ilk şey, hemen bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp, kredi kartınızı kapattırmak olmalıdır. Bu durumu mutlaka bankanıza iletip, henüz geç olmadan önlem almalısınız. Eğer bu süre içinde, kredi kartınızdan harcama yapıldıysa ve aradan çok uzun süre geçmediyse, bu işlemler banka tarafından iptal edilebilir. Bunun için sizden harcama itirazı formu yollamanızı isteyebilirler. Bunu kolaylıkla internetten yapabilir ve formu yollayabilirsiniz. Bu işlem sadece birkaç dakikanızı alacaktır. Eğer kredi kartınızın sanal ortamda çalındığına inanıyorsanız ve bu konuda eminseniz, kullandığınız bilgisayara detaylı virüs taraması yapınız. Hatta gerekirse komple format atmanızda fayda vardır. Sosyal medya ve eposta hesaplarınızın şifrelerini de değiştirmeyi unutmayınız. İnanın, artık sanal ortamda kredi kartı hırsızlığı çok daha kolay bir hal aldı. Cüzdanınızda daha güvenli taşıdığınızdan emin olabilirsiniz. Bu yüzden cüzdanınızdan önce, internet güvenlik önlemlerinizi almanızı tavsiye ediyoruz. Kredi Kartınız Kaybolduysa Yapmanız Gerekenler artık gerekli bilgiye sahip olduğunuza göre, güvenli ve keyifli alışverişler dileriz!

Bankaların faiz indirimine gittiği şu günlerde, aldığınız konut kredisini yeniden yapılandırmak mı istiyorsunuz? Konut kredisi yapılandırma – Refinansman adlı yazımızda tüm detayları masaya yatırdık. 

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close