BANKACILIK

Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar

Türkiye’de faaliyet gösteren herhangi bir bankadan kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman, banka ilk olarak kredi notunuzu sorgular. Bu sistem, tüm bankalarda aynıdır. Kredi puanınıza göre finansal talepleriniz değerlendirilir. Aslına bakarsanız genel olarak, Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar diye bir liste yoktur. Sadece biraz daha esnek bankalar vardır. Örneğin Enpara, Akbank, Fibabanka gibi bankalar müşterilerine karşı biraz daha esnek olabilmektedir. Tabi yine de kredi puanınız, kredi alabilmeniz için en önemli faktördür. Örneğin puanınız çok kötü statüsünde ise, sadece ipotek veya kefil göstererek kredi alabilirsiniz. Bunu aşağıda detaylı anlatacağız.

Kredi notu neden önemlidir?

Kredi notunuz, sizin finansal kimliğinizdir. Finans kurumları bu nota göre işlem yapıyor. Kredi notunuzun düşük olması, finansal durumunuzun iyi olmadığına bir işaret olarak kabul edilmektedir. Notunuzu istikrarlı tutmak ve yükseltmek için bazı kurallara uymanız gerekir. Bu konuyu farklı bir başlıkta size anlatacağız ama kısaca şunu diyebiliriz; günlük hayatınıza yaptığınız tüm finansal hareketler, kredi puanınıza etki etmektedir. Otomatik ödemeler, kredi kartı borcunuzun zamanında ödenmesi veya ödenmemesi, aldığınız kredi taksitlerin zamanında ödenmesi, aylık geliriniz, sahibi olduğunuz mal varlıkları ve sadık bir banka müşteri olmasınız durumunda bunların tamamı kredi puanınıza olumlu veya olumsuz etki eder. Bankalar ile iyi iletişim kurmak istiyorsanız, kredi puanınızı her zaman korumanız şarttır. Kredi puanı yüksek olan müşteriler, bankalar için her zaman önceliklidir. Bankanın tüm hizmetlerinden en üst düzeyde faydalanır.

Hangi bankalar kredi notuna bakmaz

Gerçeği söylemek gerekirse, böyle bir banka yok! Her banka ilk iş olarak kredi talep eden müşterinin kredi notuna bakar. Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar dâhil olmak üzere, hepsinin ilk bakacağı şey kredi notudur. Ancak şöyle bir esneklik sağlanabilir. Üzerinize kayıtlı olan değeri yüksek bir gayrimenkulü ipotek ederek, kredi notunuz düşük olsa bile kredi alma şansınız vardır. Bunu genelde her banka değerlendirir. Çünkü vereceği krediyi, ipotek ile zaten garanti altına almış olur. İşte bu aşamada, kredi notunun pek bir önemi yoktur. Bankalar artık araç ipoteği kabul etmemektedir. Sadece gayrimenkul ipoteği veya yatırım hesabına bloke koyularak yapılan kredi başvurularını öncelikli olarak değerlendirmektedir. Bankada vadeli tasarruf mevduatınız varsa veya bankaya blokeli para yatırırsanız, sahip olduğunuz miktar karşılığında kredi alabilirsiniz. Bu durum sadece kredi notu düşükler için geçerlidir. Üzerinizde icra, haciz ve benzeri hukuksal sorunlar varsa, işiniz çok daha zorlaşır. Bu durumda bankanız ile birebir görüşmenizde fayda vardır diye düşünüyoruz.

Kredi puanım düşük. Kredi alabilir miyim?

Bu sorunun cevabı, kredi puanınızın ne kadar düşük olmasına bağlıdır. Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar bile, belli bir limite kadar kredi vermektedir. Örneğin kredi notunuz kötü ise, ama bankanın maaş müşterisi iseniz bir miktar kredi sağlayabilir. Ama eğer kredi puanınız çok kötü ise ve banka müşterisi değilseniz, bu durumda kredi almanız çok zordur. Ancak kredi puanı çok iyi olan ve aylık düzenli geliri olan sağlam bir veya iki kefil ile başvuru yaparsanız, bir ihtimal kredi alma şansınız olabilir. Bunun haricinde, hele bu zamanda bankalar kolay kolay kredi vermemektedir. Sürekli farklı bankalara kredi başvurusu yaparak, kredi notunuzu daha fazla düşürmeyin. Çünkü bir inanışa göre, sürekli yapılan kredi veya kredi kartı başvuruları, kredi notuna etki ediyormuş. Bu bilginin teyidini yapamıyoruz. Yaygın olan görüş bu şekildedir.

Etiketler
Daha fazla

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close