KREDİLER

Kredi Notu Ne işe Yarar?

Bankalar ile ilişkinizde, sizi ve finansal statünüzü değerlendirebilmeleri için bazı verilere bakılır. Bu veriler, devletin yetkilendirdiği BDDK – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu – tarafından bir havuzda toplanır. Bu veriler aslında kişilerin sahip olduğu tüm finansal kaynakların toplamıdır. Geçmişten günümüze kadar yaptığı tüm finans işlemleri bu verilerde saklıdır. Kredi Notu Ne işe Yarar sorusuna yanıt vermeden önce, bu bilgileri öğrenmenizin faydalı olabileceğini düşündük. Çünkü kredi notunun ne kadar önemli olduğunu bilmeniz, onu doğru bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Kredi notunuz, ortalamanın altında veya çok düşük ise bankalar sizinle hiçbir şekilde çalışmak istemez. İkinci sınıf muamelesi görürsünüz. Kredi veya kredi kartı ihtiyaçlarınız karşılanmaz ve acil nakit ihtiyaçlarınızda bu şansınızı kullanamazsınız.

Kredi notu nedir?

Kredi notu, kişinin finans karnesidir diyebiliriz. En kısa ve net açıklaması bu şekildedir. Yaptığınız bütün finansal işlemlerin dökümüdür. Ne kadar borcunuz var, borcunuzu zamanında ödüyor musunuz, aylık gelir ve gider miktarlarınız ve hatta cebinizdeki paraya kadar bu verilerden izlenebilmektedir. Kredi başvurularında ilk değerlendirmeye alınan kıstas, kredi notunuzdur. Hangi bankadan başvuru yaparsanız yapın, tüm değerlendirmeler tek bir havuzdan yapılmaktadır. Kredi notu, manuel olarak banka veya kurumlar tarafından düzeltilemez. Bu imkânsızdır. Bunu düzeltmek için, BDDK tarafından öngörülen ölçütlere uygun şekilde finans hareketlerinizi düzenlemeniz şarttır.

Kredi notu dereceleri

BDDK, kişilerin kredi notunu analiz ederken onlara bir derece belirler. Aşağıdaki kredi notu dereceleri bir örnektir. Bu veriler aylık, 3 aylık, 6 aylık veya senelik olarak veri tabanında güncellenir.

  • Kredi Notu Risk durumu Kredi ihtimali
  • 700-1099 Orta Riskli Düşük
  • 1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
  • 1500-1699 İyi Yüksek
  • 1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

Örneğin kredi notunuz 700 ila 1099 arasında ise kredi kullanma ihtimaliniz, banka ile olan bağınıza bağlıdır. Yani buna banka karar verebilir. 700 puanın altındakilerin zaten hiç şansı yoktur. Sadece ipotek ile kredi kullanabilirler. 1100 ila 1499 puan arasındakiler, gelirlerini beyan ederek kredi alabilirler. 1500 ve – 1699 puana sahip olan kişilere genelde her banka kredi verebilir ama kredi miktarında oynamalar olabilir. 1700 puan ve üzerindekiler, bankaların en sevdiği gruba girer. Anında kredi kullanabilirler. Kredi notunuzu korumak ve onu daha çok yükseltmek için, ödemelerinize ve borçlarınıza sadık olmanızı tavsiye ediyoruz.

Yüksek kredi notunun önemi

Kredi notunuz standartların üzerinde ise, her bankada önceliğiniz olur. Yüksek kredi notu demek, acil nakit ihtiyaçlarınızda, bankaların kapılarının sizin için açık olduğu anlamına gelir. Kredi notu ne işe yarar sorusuna verdiğimiz yanıtta gördüğünüz gibi, kredi notunun önemi çoktur. Çok yüksek kredi notunuzun olmasına gerek yok ama en azından onu istikrarlı tutabilmek için borçlarınızı gününde ödemeniz zorunludur. Örneğin 1 ay gecikme yaşandığı takdirde, kredi notunuz 1 kademe düşebilir. Hele ki yasal takibe girerseniz, bu kara listeye girmenin ilk adımıdır ve 5 sene boyunca borcunuzu ödemişseniz bile listeden çıkamazsınız. Özellikle buna çok dikkat etmelisiniz. Kredi kartı ve kredi taksitlerinizi mutlaka zamanında ödeyiniz. Belirlenen asgari ödemeyi sakın atlamayın. 1 gün bile gecikme yaşanması, kredi notunuzun düşmesi anlamına gelir. Sonra onu tekrar yükseltmek için en az 3 ay çaba sarf etmeniz gerekebilir. Bu tür sorunlar yaşamak istemiyorsanız, borçlarınızı zamanında ödeyin ve bütçenize sahip çıkın.

Kredi notunun ne derece önemli olduğunu anladığınıza göre, Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir adlı yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Etiketler
Daha fazla

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close