KREDİLER

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Kredi puanının önemini önceki yazılarımızda detaylı bir şekilde anlatmıştık. Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir hakkında size vereceğimiz birkaç küçük ipucu ile, kolaylıkla bunu yapabileceksiniz. Öncelikle şunu hemen ifade edelim; kredi puanı 1 günde yükselen veya düşen bir veri değildir. Bankanızı gidip “ Ben puanımı yükseltmek istiyorum “ diyebileceğiniz bir şey hiç değildir. Bu durum tamamen hesap hareketleriniz, finansal statünüz ve işlemleriniz ile ilgilidir. Bunu yapabilmeniz için BDDK tarafından verilen bir liste de yoktur. Biz sadece birkaç tavsiyede bulunacağız. Kesin sonuç vermeyebilir ama şu ana kadar hep olumlu sonuç alındığını söyleyebiliriz. Kredi puanı, ortak havuzdan işlem gördüğü için, dışarıdan müdahaleye kaplıdır. Sadece devletin yetkilendirdiği kanallar tarafından organize edilebilir. Sözlü veya yazılı verilen sözlerle veya işlemlerle düzelmez. Yapacağınız finans aktiviteleri ile yükselebilir. 

Kredi puanını artırmanın yolları

Burada vereceğimiz tavsiyeler, ipucu içeriklidir. Kesin sonuç vereceğini garanti edemeyiz ancak deneyimlerimize göre, şu ana kadar olumsuz sonuç alan kişinin olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ve işte Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir sorusunun yanıtı: 

 • Almış olduğunuz kredi taksitlerini 1 gün bile geciktirmeyin. Son ödeme tarihinden 1 gün bile geçerse, bu durum kredi puanınıza olumsuz etki eder. Aynı şey kredi kartı hesap özetiniz için de geçerlidir. Borcunuza sadık olursanız, zaten kredi puanınız otomatik yükselecektir
 • Kredi kartınızı düzenli kullanın. Kredi puanını yükselten en önemli araç, kredi kartıdır. Daha önce hiç kredi kartı kullanmayan birinin, kredi puanı da olmaz. 
 • Kredi kartınızın hesap özetinin tamamını ödemeye çalışın. Bunu yapamıyorsanız, en azından asgari ödeme tutarını mutlaka ödeyin ve bunu aksatmayın.
 • Kredi kartınıza erken ödeme yapmayın. Bankalar, borçlu müşteri sever. 
 • Mutlaka 2 veya 3 tane otomatik ödeme talimatı vererek faturalarınızı kredi kartınıza ekleyin. Bu sizin, düzenli müşteri olduğunuzun da bir göstergesidir. Otomatik ödeme talimatı, kredi puanının artırılması için önemli bir adımdır. 
 • Yasal takibe asla girmemeye çalışın. Bunun geri dönüşü olmaz. En az 5 sene düzelmesini beklemek zorunda kalırsınız
 • Bütçenize göre finansal işlemler yapın ve harcamalarınızı kontrol edin.  

Düşük kredi puanı nasıl yükseltilir?

Kredi puanınız, belli zamanlarda düşebilir. Bunun nedeni, yukarıda saydığımız ipuçlarından bir veya bir kaçını kaçırdığınız zaman olabilir. Borcunuzu ve taksitlerinizi zamanında ödemezseniz, kredi puanınız aylık veya 3 aylık dönemlerde düşebilir. En azından 6 ayda bir Findex ile kredi puanınızı sorgulamanızı tavsiye ediyoruz. Bu verilere göre aksiyon alabilir ve puanınızı yükseltmek için çalışabilirsiniz. Düşük kredi puanına sahip olmanız, bankalar ile iyi olan aranızı bozabilir. Kredi başvurularınız ret edilebilir. Bir rivayete göre, sık yapılan kredi başvuruları da kredi notunu etkiliyormuş ama henüz bunun doğrulunu ispat edemedik. O yüzden bu konuda yorum yapamıyoruz. 

Yüksek kredi puanının avantajları

Yukarıda verdiğimiz yanıtlar ve tavsiyeler, Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir sorusunun yanıtı içindi. Kredi puanının şahıslar ve kurumsal firmalar için neden bu kadar önemli olduğunu ve avantajlarını birkaç cümle ile anlatmaya çalışalım. 

 • İstediğiniz zaman bankalardan kredi alabilirsiniz
 • Kredi kartı limitleriniz, genel limitinize bağlı olarak her zaman yüksek olur
 • Her bankada öncelikli müşteri olursunuz
 • Kredi puanı yüksek olanlara, çoğu banka özel faiz uygulamaktadır. Kredi başvurularında bunu görebilirsiniz. 

Kredi puanını yükseltmek çok zordur. Uzun zaman gerekebilir ancak kredi puanınızı düşürmek çok kolaydır. 1 kez borcunuzu zamanında ödemediğiniz zaman, 1 yıl boyunca verdiğiniz emekler boşa gidebilir. Borçlarınızı her zaman kontrol edin. 

Etiketler
Daha fazla

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close