KREDİ KARTI

Taksitli Nakit Avans

İnsanların acil nakit ihtiyacını karşılayabilmeleri için, ellerinin altında olan en hızlı seçenek kredi kartından Taksitli nakit avans çekmektir. Neredeyse tüm bireysel kredi kartlarında olan bu seçenek, bankadan bankaya göre farklı seçenekler ile sunulan bir kredi kartı özelliğidir. Sahip olduğunuz kredi kartının limitine göre, yüzdelik dilimlerde sunulmaktadır. Bazı bankalar bunu %35 olarak sunsa da, bazı bankalar ise %10 ile sınırlamıştır. Taksitli nakit avans; kredi kartınız ile ATM’den çektiğiniz nakit paradır. Çektiğiniz tutarın geri ödemesini, belli bir işlem ücreti ve faiz karşılığında bankaya belirlenen taksitlerde ödüyorsunuz. Örneğin 1.000 TL nakit avans çekip, bunu 5 aya böldüğünüzde aylık 200 TL + faiz şeklinde geri ödüyorsunuz. Çekilen tutar kredi kartınızın limitinden eksilir ve geri ödemeler hesap özetinize yansır. Kredi kartınızın son ödeme tarihi geldiğinde, bu tutarı kredi kartınız kapsamında bankaya geri ödüyorsunuz.

Taksitli nakit avans veren kredi kartları

2 çeşit nakit avans vardır. Taksitli nakit avans ve nakit avans! Bazı bankalar taksit yapılmasına izin vermiyor ve çekilen tutarın ay sonu tamamının ödenmesi istiyor ( örnek: Küveyttürk). Bu başlıkta tek tek tüm kredi kartlarının isimlerini yazmaya gerek duymuyoruz. Birkaç yatırım bankası ve kurumsal ticari banka hariç, tüm bankaların verdiği kredi kartlarında bu seçeneği bulabilirsiniz. Aralarındaki tek fark, nakit çekim limiti ve tutarıdır. Bu da tamamen müşterinin finansal durumu ile ilişkilidir. Yani kredi kartınızın limiti ne kadar yüksek ise, o kadar çok nakit avans çekebiliyorsunuz. Unutmayın, hesap ekstrenizi 2 ay ödemezseniz, kredi kartınızın nakit avans özelliği banka tarafından kapatılır ve borcunuzun tamamını kapatınca tekrar aktif edilir.

Taksitli nakit avans faiz oranları

Türkiye Cumhuriyeti Merkez bankası tarafından 2019 için belirlenen nakit avans faiz oranı %2’dir. Bankalar buna uymak zorundadır ve bu oranı yansıtmak zorundadırlar. İşlem ücretleri de aşağı yukarı aynı olmakla beraber, az da olsa farklılıklar olabilmektedir. İşlem ücreti almayan bankalar da vardır. Çekilen tutarın faiz oranı, ay sonunda toplam tutara eklenir ve o şekilde geri ödemesini yaparsınız.

Taksitli nakit avans avantajları

Gerçeği söylemek gerekirse, herkesin ihtiyacı olan bir seçenektir. Her an acil ihtiyaçlar için elinizin altında, varlığından emin olduğunuz bir miktar kara gün parasının olmasını bilmek gerçekten çok avantajlıdır. Bireysel kredi çekmek için prosedür, evrak ve detaylar ile uğraşmanıza gerek yoktur. Kredi kartı limitiniz kapsamında, anında istediğiniz ATM’den nakit çekimi yapabiliyorsunuz. İşlem hızı saniyeler ile sınırlıdır. Paranızı hemen ATM’den çekebilirsiniz. İnternet şube veya mobil şubeden işlem yaparsanız, çekilen tutar aynı saniye hesabınıza geçer ve parayı kullanabilirsiniz. 12 aya kadar taksit seçeneği sunulur. Bankalar bu vade sayısını geçemez. Üst sınır 12 aydır.

Taksitli nakit avans dezavantajları

Avantajları olduğu kadar birkaç dezavantajı da yok değil aslında. Örneğin sürekli olarak aklınızda, cebinizde para olduğunu düşündürür ve size harcamaya teşvik eder. Son zamanlarda nakit avans çekerek, son model cep telefonları alıp lüks harcamalar yapan tüketiciler yüzünden kredi kartlı borçlularının sayılarının arttığını da unutmamak gerekir. Bunun yanı sıra faiz oranları ve nakit çekim işlem ücreti de çekilen tutara yansıdığı için, yüklü miktarda geri ödeme yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bunu da bir dezavantaj olarak sayabiliriz. Size tavsiyemiz, işlem ücreti almayan kredi kartlarını tercih etmenizdir.

Taksitli nakit avans çekemiyorum

Kredi kartınızdan Taksitli nakit avans çekmek istediniz ama işlem engellendi. Bunun olası bazı nedenleri olabilir. Çekmek istediğiniz tutar, size sunulan limitin üstünde olabilir. Son 2 kredi kartı ekstrenizi ödememiş olabilirsiniz ve bu yüzden nakit avans kullanımınız kapatılabilir. Daha önce kullandığınız bir nakit avans varsa ve bunun ödemesi hala devam ediyorsa, tekrar nakit avans çekmenize izin vermeyebilir. Bunlar olası sebeplerdir. Genel müşteri limitiniz kısıtlı olabilir. Böyle bir durumda bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşmeli ve gerçek sebebi öğrenmelisiniz. Eğer işlemi ATM’den yapıyorsanız, işlem yapılan ATM’nin para haznesinde o an için para bulunmayabilir. Bu da olası bir teknik sorundur. Böyle bir durumda farklı bir ATM ile işlem yapmayı deneyebilir ve nakit avans çekebilirsiniz.

Taksitli nakit avans çekemiyorsanız ve bunun olası sebeplerini merak ediyorsanız önce kredi puanınızı sorgulayın ve Kara liste sorgulama 2019 adlı konumuza göz atın.

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close