BANKACILIK

Yanlış EFT Ne Zaman İade Edilir?

Elektronik Fon Transferi ( EFT ), farklı bankalar arasında yapılan para transferi işlemidir. Birkaç yıl önce Eft işlemi için kullanıcının isim soyadı ve hesap numarası yeterli oluyordu ancak son yıllarda Eft işlemlerine İBAN bilgisi yazma şartı getirildi. İban numarası çok karışık sayılardan oluştuğu için bazı durumlarda yanlış yazılabiliyor. Böylece yanlış hesaba Eft işlemi yapılabiliyor. Hesabınızdan para çıkışı yapıldığı andan itibaren 1 ila 30 dakika arasında karşı hesaba yansıyor. Eğer yapılan işlem yanlış veya hatalı ise, belli bir süre zarfında gönderdiğiniz tutar bankanın havuz hesabına aktarılır ve gerekli kontrollerin ardından hesabınıza iade edilir. Yanlış EFT ne zaman iade edilir sorusunun yanıtını da böylece vermiş olalım. Bu transfer işlemleri genellikle gün içinde hesaplara iade edilmektedir. Bazen otomatik iade işlemi yapılsa da, bazı durumlarda manuel işlem gerektirebilir. Banka şubenizi arayarak işlemi hızlandırabilirsiniz. 

Yanlış EFT nedir?

Yanlış ad soyadı veya hesap numarasına yapılan para transferleri, yanlış Eft olarak adlandırılır. Çoğu zaman birkaç harf hatasından kaynaklı olarak bile olsa, transfer gerçekleşmez. Örneğin para yollayacağınız hesabın adının Ahmet Davul olduğunu farz edelim. Siz Eft yaparken, karşı tarafın ismini Ahmet Davut olarak yazdınız. Bu transfer işlemi yapılmaz. Banka tarafından anında hesaba iade edilir. Genellikle tek harf hatasını kabul edebilirler ama 2 harf ve üzeri hatalı yazımlarda, bankalar bu transfere onay vermez. Aynı şey hesap numarası veya İban numarası için de geçerlidir. Hesap numarasında tek rakam hatasına bile izin verilmez.  

Yanlış EFT iadesi

Peki, yanlış Eft işleminin hesabınıza iadesi nasıl yapılır? Yanlış Eft işlemi iade süreci en fazla 24 saat sürmektedir. Bazı bankalarda bu iade işlemi bir kaç saat içinde gerçekleşse de, bazı bankalar bu tutarı havuz hesabında tutar ve ertesi gün iadesini gerçekleştirir. Bu gibi durumda yapmanız gereken şey, bankayı arayıp işlemi hızlandırmaktır. Aradığınız takdirde, birkaç dakika içinde iade işlemi için onay veriyorlar. Bu püf noktası aklınızda bulunsun. Yanlış kişiye Eft yaptıysanız ama hesap bilgileri doğru ise, bu Eft işlemini iptal edemezsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinizi aşağıdaki başlıkta detaylı olarak anlatıyoruz. Bu işlem tek taraflı olarak iptal edilemez. Ancak yargı kanalı ile çözülebilecek bir durumdur.

Yanlış EFT iptali

Burada 2 seçeneğiniz vardır. Eğer Eft işlemini ileri tarihli yaptıysanız, bunu siz iptal edebilirsiniz. Çünkü para tutarı henüz hesabınızdan çıkmamıştır. İnternet şubesinden veya mobil şubeden iptal ve iadesi mümkündür. Yazdığınız hesap bilgileri ve alıcı doğru ise ve yapılan Eft işlemi gerçekleşmiş ise, bunun iptali veya iadesi söz konusu olamaz. Bankalar Eft işlemlerini tek taraflı olarak kesinlikle iptal etmemektedir. Ancak alıcı kişinin de onayı olursa, iptal ve iadesi yapılmaktadır. Alıcı kişi banka tarafından aranır ve hesabına gelen ücretin iptal ve iadesi için izin ister. Eğer alıcı bunu kabul etmezse, yapacak hiçbir şey yoktur. Kesinlikle hesaba geçen Eft, bireysel talep ile iptal edilemez. Zaten yanlış Eft yapılmışsa ve hatalı bilgilerden dolayı hesaba geçmemiş ise, otomatik olarak iptal edilir ve kısa sürede hesabınıza iade edilir. Yanlış EFT ne zaman iade edilir sorusunun yanıtını merak edenler için, ekstra bilgiler vermeye çalıştık. Mini Eft rehberi şekilde hazırladığımız bu içerik, umarız merak ettiklerinize cevap olabilecek şekildedir. 

Kredi kartınızı kaybettiğinizde yaşanacak olası riskleri biliyor musunuz? Kredi Kartınız Kaybolduysa Yapmanız Gerekenler adlı yazımızda tüm detayları paylaşıyoruz. 

 

Etiketler
Daha fazla

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close